İçindekiler

Belarus olarak bilinen Beyaz Rusya eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa ülkesi olan Belarus’un kuzeyinde Polonya, kuzey batısında Litvanya, kuzeyinde Letonya, doğusunda Rusya Fedarasyonu, güneyinde Ukrayna yer alır. Ülkenin resmi dili Beyaz Rusça ve Rusça’dır. Soğuk bir ülke olan Belarus’ta kışların uzun ve soğuk, yazların ise serin geçtiği için karasal iklim hakimdir.

Ortalama sıcaklık değişiklik gösterir. Ocak ayında sıcaklık 4.5 ile -8 derece arasında iken Temmuz ayında 17 ile 18.5 derece arasındadır. Nisan ve Ekim ayları arasında yağışlar daha çok görülür. Belarus’ta kar kalınlığı 15-30 cm arasında değişmekte olup yılın 75-125 günü ülkede kar görülür. Türkiye’den Beyaz Rusya’ya direkt uçuşlar bulunur. Yolculuk süresi 2 saat sürer.

Minsk

Minsk
Minsk

Beyaz Rusya’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. İsmini şehrin içinden geçen nehirden almıştır. Düzeniyle dikkat çeken Minsk suç oranı az olduğu için oldukça güvenli bir ülkedir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir darbe alan şehrin yenilenen mimarisiyle modern bir havası vardır. Şehirde keşfedilecek birçok yer bulunur. Aziz Simon ve Helana Kilisesi ana Katolik kilisedir. Kırmızı tuğla kilisesi olan bu yeri gezmek yaklaşık 1 saat alır. Turistik yerlerden biri olan Gözyaşı Adası gidilmesi gereken yerler arasındadır. Belarus Modern Milli Kütüphanesi elmas şekli mimarisiyle dikkat çeker.

Gomel

Gomel
Gomel

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Gomel aynı zamanda sanayi merkezidir. Çernobil felaketinden etkilenen şehirlerden biridir. Rumyantsev Sarayı, St. Peter, Paul Katedrali, Folk Art Müzesi, Regional History Müzesi gidilmesi gereken yerler arasındadır.

Brest

Brest
Brest

Polonya sınırına yakın olan Brest tarihi yaya ve sokakları, renkli ahşap evleri ile dikkat çeker. Lenin Heykeli, Brest Kalesi ve Müzesi, II. Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kent Parkı, Bereste Arkeoloji Müzesi diğer yerlerdir. Minsk’ten Brest’e her gün yirmiye yakın tren bulunur.

Grodno

Grodno
Grodno

Sanayi merkezi olan Grodno’da gezilecek yerler arasında Eski Kale, Yeni Kale, St Francis Xavier Katedra vardır.

Vitebsk

Vitebsk 
Vitebsk

Kültürel bir şehir olan Vitebsk’de birçok keşfedilecek yer bulunur. Bunlar arasında Ratusha Kent Sarayı, Marc Chagall Müzesi, Yakub Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu yer alır. Vitebsk’in Slav Müzik Festivali oldukça ilgi çeker.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir