Avrupa’nın doğusunda Rusya’nın ise batısında bulunan Beyaz Rusya pek çok açıdan bir çekim merkezi özelliği taşıyan Slav kültürünün görülebildiği bir coğrafyada yer alır. Belarus ismi ile de bilinen bu ülkeye gerek iş için, gerek ise turizm için ülkemizden pek çok ziyaretçi her sene seyahat eder.

Hava yolu ile: Beyaz Rusya topraklarına farklı şekillerde gidilebilirken bu yollar arasında hava yolu ile ulaşım öne çıkar. İstanbul’dan Beyaz Rusya ülkesinin başkenti Minsk’e tarifeli uçuşlar planlıdır. Söz konusu uçuşlar gerek bu ülkenin hava yolu firmaları ile gerek ülkemizin firmaları ile gerçekleştirilir. Yolculuk yaklaşık olarak 3 saat sürer. Uçak biletinin önceden alınması daha uygun fiyatlarla ulaşım sağlar. Hava yolu ulaşımı sonrasında inilen hava alanında pasaport kontrolü yapılır.

Kara yolu ile: Türkiye’den kara yolu ile Beyaz Rusya topraklarına ulaşmak mümkündür. Edirne ile Bulgaristan arasında bulunan Kapıkule Sınır Kapısı Avrupa’nın doğusuna geçiş için kullanılabilir. Bu noktada Avrupa’da serbest dolaşım imkanı veren Schengen vizesi gerekir. Bulgaristan’ın ardından Romanya topraklarına, buradan da Ukrayna ve Beyaz Rusya’ya varmak oldukça kolaydır. Yer şekilleri ve coğrafi özellikler bu ülkeler için problem yaratmamakla birlikte kış ayları söz konusu güzergahta sert geçtiği için bu aylarda kara yolu ile ulaşım pek tavsiye edilmez.

Beyaz Rusya’ya Seyahat İle İlgili Dikkat Edilecekler

  • Beyaz Rusya ülkemizden vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu nedenle hava yolunu tercih eden yolcular pasaport tipi ne olursa olsun sorun yaşamazlar.
  • Kara yolundan bu ülkeye seyahat edecekler için yeşil pasaportlu yolcularda bir sıkıntı çıkmazken, bordo pasaportlu yolcuların Schengen vizesi gerektiren topraklardan geçerken bu vizeyi göstermeleri gerekir.
  • Beyaz Rusya’da deniz olmadığı için gemi ya da benzer bir araç ile bu ülkeye ulaşım mümkün değildir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir