Güney Asya’da yer alan Bhutan’ın doğusunda Himalaya Dağları, kuzeyinde Tibet, güneyinde Hindistan yer alır. Başkenti Thimphu’dur. Ülkenin resmi dili Dzongka’dır. Halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Ayrıca Tibet ve Nepal dillerinin lehçeleri konuşulmaktadır.

Ülkenin en önemli şehirleri arasında Thimphu, Paro, Phunka ve Tsirang yer alır. Bhutan’ın para birimi ise Hutan Ngultrum’dur.

Kültürü ve doğasını koruyan bir ülke olan Bhutan dünyada ilk kez sokakta sigara içme yasağını getiren ülkedir. Turizme kapalı olan bir ülke kültürünü korumak için yılda sadece 3000 kişiyi misafir etmektedir. Mistik ve doğa güzellikleriyle oldukça ilginç bir yer olan Bhutan’da gidilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Ülkenin simgesi haline gelmiş olan Tiger Nest Manastırı oldukça ilgi görülmektedir. Kyichu Lhakhand Manastırı, Dechen Phodrang Manastırı, Gangteng Manastırı, Ta Dzong Manastırı görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca ülkede birçok dans ve dini festivaller yer almaktadır.

Bhutan mutfağında Hindistan ve Çin mutfağının etkileri görülür. Kule denilen gözleme, buta denilen erişte yöresel yemekler arasındadır. Pembe pirinç, kırmızı biber ve sebze ağırlıklı bir mutfak kültürüne sahiptir. Basit ve kendine özgü yemek bir tarzı vardır.

Bhutan’a ne zaman gidilir?

Ülkenin kuzey kesimleri tropikal iklim görülürken orta kesimlerde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Himalayalar tarafında kışlar soğuk ve sert, yazlar serindir. Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları gidilecek en uygun zamanlardır.

Bhutan’a ulaşım nasıldır?

Türkiye’den Bhutan’a gitmek isteyen tüm pasaport sahiplerine vize uygulanılır. Turizm amaçlı gezilerde vize alabilmek için turizm veya seyahat şirketi ile işlemler yapılır. Vize almadan önce Dışişleri Bakanlığı’ndan onay alınması zorunludur. Daha sonra sınırda vize alınır. Bhutan Fahri Konsoloslukları vize vermemektedirler. Kuveyt’teki Bhutan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapılabilmektedir.

Ülkeye sadece iki ulaşım yolu bulunmaktadır.

Havayolu: Türkiye’den Bhutan Krallığına direk uçuşlar bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuş Tibet, Tayland, Hindistan üzerinden sağlanır.

Karayolu: Hindistan’a uçak ile gidip oradan Jaigon – Phuentsholing sınır kapısında karayolu ile geçiş yapılabilir.

Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım aracı olarak taksi ve otobüs kullanılır. Şoförlü motosiklet çok sık tercih edilen ulaşım aracıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.