Arap Yarımdası’nda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri çöl ikliminin hakim olduğu bir Ortadoğu ülkesidir. Ülke emirlikler şeklinde yürütülür. Zengin petrol kaynakları sayesinde dünyaca da takip edilen turizm ve ticaret merkezleri haline gelmiştir. Petrol, çöl ortasındaki bir ülkenin bu derece güzel bir ülke olmasında büyük etkendir. Çöl iklimi nedeniyle sıcaklıklar çok yüksek olsa da bu ülke ticaret ve tatil için tercih edilen ülkeler arasına girmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri’ne yazları sıcaklıklar aşırı derecede yüksek olduğu için daha çok bu dönem dışında gidilmesi tavsiye edilir. Ülke daha çok çöl ortasında bulunan yüksek gökdelenler ve plajları dolayısıyla ilgi çeker.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi

Abu Dabi

Abu Dabi
Abu Dabi

Ülkenin başkentidir. Finans merkezi de olduğu için çok gelişmiştir. Her türlü imkan bulunur. Bu şehirde genel olarak ticari iş görüşmeleri daha yoğun olsa da turistler açısında da güzel imkanlara sahiptir. Çok güzel yapılar, palmiyer, lüks mekanlar gelen misafirlerin ilgisini çeker. En önemlisi de turistlerin ilgisini çöl ortasındaki bu imkanlar çeker.

Şeyh Zayed Camii, hayvanat bahçesi ve birçok yapay adası bu şehirde görülmesi gereken yapıtlar arasındadır.

Dubai

Dubai, United Arab Emirates
Dubai, United Arab Emirates

Birleşik Arap Emirlikleri ülkesinin en çok turist alan şehri ve aynı zamanda turistik başkenti olarak kabul edilen dünyaca ünlü kentidir. Dubai‘de uzun plajlar, yapay palmiye adaları ve özellikle dünyanın en uzun gökdelenleri arasında ilk sırada yer alan Burj Khalifa bulunur. Aynı zamanda dünyanın tek 7 yıldızlı oteli ve denize dolgu olarak yapılan Burj El Arab bu şehirde bulunur.

Dubai’de çöl safarisi için gelen tursitler açısında vazgeçilmez bir tercih haline gelmiştir. Dubai Mall ve tarihi El Fahidi Hisarı görülmesi gereken yerlerdendir.

Sharjah 

Sharjah
Sharjah

Bu şehir her zaman Dubai ve Adu Dabi’nin gölgesi altında kalsa da onlardan sonra en önemlisidir. Ancak yine de bu iki şehir kadar gelişmiş ve turizme açık değildir. Bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler; Sharjah Müzesi, Al Noor Camii ve kentte bulunan birçok islami müzelerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.