Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan Bolivya‘nın başkenti Sucre’dir. Ülke Paraguay, Arjantin, Şili ve Peru ile komşudur.

Bolivya genelinde tropikal iklim görülür. Ülkede iklimi etkileyen temel faktörler enlem değişimi ve yükseltidir. Ülke halkının çoğunlukla yaşadığı yörelerde yıl içerisinde daha serin hava şartları yaşanır. Ülkenin yüksek kesimleri alçak alanlara göre daha soğuktur. Alçak kesimlerde bazen bunaltıcı sıcaklıklar yaşanır. Ülke genelide yıl içerisinde sıcaklık değerleri ortalaması 10 derecedir.

Salar De Uyuni - Bolivia
Salar De Uyuni – Bolivia

Ülkenin Altiplano bölgesinde mevsimler arası sıcaklık değerleri oldukça yakındır. Sıcaklık değerlerindeki değişim en belirgin gün içerisinde yaşanır. Gece sıcaklık değerleri ile gündüz sıcaklık değerleri arasında yakalaşık 10 derece düşüş vardır. Bölgede sıcaklık değerleri kış aylarında eksinin altına düşer. Kurak geçen kış mevsiminde yağışlar genelde kar şeklinde görülür. Don olayları oldukça şiddetli yaşanır. Kışın hava sıcaklıklığını etkileyen en önemli faktör rüzgarlardır. Rüzgarların etkisiyle hava sıcaklığı daha da düşer. Bölgede sıcaklık değeri ortalaması yıl içerisinde 10 derecedir. En yağışlı dönem ise Kasım ve Mart ayları arasıdır. Bölgede yıllık yağış ortalaması 574 mm olarak hesaplanır.

Valleler ülkenin en kurak bölgesi olarak anılır. Bölgede yağış miktarı 528 mm’dir. Ülkenin Yungalar bölgesi ise yıl içerisinde ılık ve nemli havanın etkisindedir. Yıllık sıcaklık ortalamasının 18 derece olarak hesaplandığı bölgede yıllık yağış ortalaması ise 800 mm’dir. Oriente bölgesi tropikal iklimin etkisi altındadır. Bolca yağış alan bölgede sıcaklık değerleri ortalaması 26 derece olarak hesaplanır. Bölgede kış ayları kurak ve soğuk geçer. Bu durumu etkileyen neden ise güneyden esen rüzgarların sıcaklığı düşürücü etkisidir. Ülkede hava sıcaklık değerleri şehirden şehire de farklıdır. Ülkenin Cochabamba kentinde sıcaklıklar -20 derece civarındayken başkent Sucre’de aynı gün sıcaklık değeri 10 dereceyi gösterebilir.

Bolivya’ya gitmek için en uygun dönem bölgesel olarak farklılık gösterse de Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Bu dönemlerde yağış miktarı daha az olduğundan gezmek için elverişlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir