Güney Amerika kıtasının orta kesiminde yer alan bir Boliya’nın sınır komşuları Brezilya, Arjantin, Şili, Peru ve Paraguay’dır. Ülkenin iki başkenti bulunur. Bunlar Sucre ve La Paz kentleridir. Sucre ülkenin anayasal başketi olma özelliğine sahipken, La Paz idarenin yürütüldüğü başkentir.

Bolivya Türkiye’den oldukça uzakta olan bir ülkedir. Bu yüzden yolculuklar hava yolu firmaları aracılığı ile yapılır. Türkiye’den Bolivya’ya direkt uçuş seferleri yoktur. Bu yüzden ülkeye yolculuk aktarmalı olarak yapılır. Aktarmalar genellikle Bolivya’nın idari başkenti olan La Paz’a kentine gerçekleştirilir. Ülkeye aktarmalı olarak gidilmesi için iki seçenek vardır.

Bunlardan ilki Avrupa üzerinden yapılan aktarmalardır. Türkiye’den La Paz’a Avrupa üzerinden yapılan aktarmalar Amsterdam ve Lima üzerinden olur. Uçuşlar İstanbul’dan gerçekleştirilir. Ülkeye Avrupa firmaları aracılığı ile Madrid ve Amerika üzerinden de gidilebilir.

Bolivya’ya yolculuğu için ikinci seçenek Türkiye’de bulunan hava yolu firmaları aracılığı ile yapılan yolculuktur.

Bu seçenek Avrupa üzerinden gitmeye göre daha uzun süreli bir seçenektir. Türkiye’den yapılan uçuşlar Breziya’nın başkenti Sao Paulo’ya direkt uçuş seferleri ile sağlanır. Uçuşlar İstanbul üzerinden yapılır. Sou Paula’ya geldikten sonra yolculuk isteğe bağlı olarak yerli firmalar aracılığı ile ya da kara yolu ile devam eder. Ülkeye kara yolu ile ulaşıması için önce Arjantin’in kuzeyinde yer alan Salta kentine gidilir. Oradan Şili’nin San Pedro De Atacama kasabası üzerinde Bolivya’ya geçilir.

Türkiye ve Bolivya arası yolculuk süresi aktarma seçenekleri ve yol durumuna bağlı olarak 15 ile 25 saat arasında değişim gösterir. Hava alanlarından şehir içine toplu taşıma araçları, taksi veya araç kiralanarak geçilir. Ülkenin toplu taşıma sistemi oldukça düzenlidir.

Bolivya ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarından vize istemez. Ülkeye  pasaport ile giriş yapılır. Bunun için pasaportun ülke ziyaretinden sonra 6 ay geçerliliği olması gerekir.

Bolivya tropikal iklimin etkisi altında olan ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye gidilmesi için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Bu aylar arası yağışların olmadığı, hava sıcaklık değerlerinin de gezi için en uygun olduğu dönemdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir