Bologna Nerede

Bir döneme futbol takımı ile damga vuran Bologna kenti, daha çok sanata verdiği değer ile bilinir. İtalya‘nın dikkat çekici kenlerinden birisi olduğu için de her dönem popülerliğini sürdüren kent “Kızıl Şehir” adıyla da bilinir.

Bologna Nufüs

İtalya’nın kuzey taraflarında bulunan Emilia – Romagna Bölgesi’nin bir kenti olan Bologna, önemli bir bağlantı noktasıdır. Kent merkezinin nüfusu yaklaşık 400.000 iken, metropol geneli ise 1 milyona yakın bir popülasyondan oluşur.

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak tanımlanır. Üstelik bu üniversiteden Erasmus, Dante ve Kopernik gibi çok önemli bilim ve edebiyat insanları mezun olmuşlardır.

Bologna - italya
Bologna – italya

Bologna Sosyal İmkanlar

Sosyal alanlar ve imkanlar yönünden çok geniş seçeneklere sahip olan Bologna, yaşam kalitesi olarak da İtalya ve Avrupa’nın yaşam kalitesi yüksek şehirleri arasında sıralanır. Ekonomik durum gelişmiş olmakla beraber, ulaşım ise çok yönlü bir zenginlik içinde kenti besler. Sportif anlamda da hem futbol takımı ile hem de Euroleage’de yarışan önemli basketbol takımları ile kentin öne çıktığı görülür.

Bologna Tarihi

Bologna

Kent, tarihi binaları ve sanat merkezleri ile dikkat çeker. Özellikle Orta Çağ mimarisinden farklı örnekler şehrin genelinde görülebilir. Piazza Maggiore Meydanı, şehre sembol olan Assinelli Kuleleri ve Old Town (eski şehir) merkezi ile otantik mekanlar gezilebilir.

Dünyaca ünlü Bolonez sosu bu kentten çıkmıştır. İtalyan mutfağından çeşitli örneklerin tadılabileceği gibi kentte farklı sos çeşitleri ile bezenmiş olan pizzalar ve makarnalar denenebilir.

Bologna İklim

Sanata ve sanatçıya değer verilen kentte yılın her döneminde çeşitli festivaller ve etkinlikler gerçekleşir. Caz festivalleri, karikatür festivalleri ve film festivalleri gibi kültürel etkinlikler halk tarafından büyük ilgi görür.

Bologna Üniversitesi’nden dolayı genç nüfusun kentte etkin olması, başta gece hayatı olmak üzere kentin genel sosyo kültürel özelliklerine doğrudan etki eder. Hareketli bir yaşantı ve dinamik bir sosyal hayat Bologna genelinde görülebilir.

Genel olarak kışın ılıman, yazın ise sıcak bir iklimi bulunan Bologna’da yeşil alanların genişliği ve parkların yaygın şekilde yer alması göze çarpar. Kentte İtalyanca konuşulurken, Fransızca’nın da ikinci dil olarak kullanıldığı söylenebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir