Borabay Gölü Ülkemizin saymakla bitmeyen doğal güzelliklerinden biri de Borabay Gölü. Bu doğa harikası göl Amasya’nın Taşova ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Özellikle doğa yürüyüşü, piknik, kamp gibi faaliyetler için çok elverişli. Borabay gölünün denizden sekiz yüz metre kadar yüksek bir krater gölü olduğu biliniyor. Bir başka iddiaya göre ise küçük akarsuların etraftan topladığı yıkıntıların oluşturduğu doğal bir set gölü. Borabay gölü, doğal güzelliğine ve önemine binaen, Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi olarak kabul edilmiş. Göl civarında dokuz adet bungalov ev, gazino, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları ve dinlenme yerleri yer alıyor. Etrafındaki imkanlardan dolayı pek çok yerli ve kısmen de yabancı turistler bu bölgeye akın ediyor.

Borabay Gölü yaklaşık seksen metre genişliğe ve 25 metre derinliğe sahip. Göl doğu batı istikametinde uzanan bir vadide bulunuyor. Gölün etrafında kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları görmek mümkün. Gölün güney tarafı kıyısı ise sarp ve dik. Kuzey tarafı piknik amaçlı kullanılmaya daha müsait. Gölde gezi amacıyla kayık ile tur yapılabiliyor. Göl kenarındaki temiz hava ortamında yürüyüş gelenler için ayrı bir keyif oluyor. Orman içi dinlenme tesisleri, gelenlerin hizmetinde belediye tarafından işletiliyor.

Borabay Gölü Amasya şehir merkezine 65 kilometre ve Taşova ilçe merkezine ise 15 kilometre uzaklıkta. Bu cennet beldede doğanın, sakinliğin tadını çıkarmak üzere piknik yapılabiliyor, orman içerisindeki patikaları keşfe çıkılabiliyor. Orman havası almak, doğal güzellikleri yaşamak, doğanın derinliğini keşfetmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Borabay gölüne doğal güzelliği, parlaklığı, temizliği dolayısıyla aynalı göl de deniyor. Ayrıva Borabay gölü hemen yakınlarında kendisiyle aynı adı taşıyan bir beldeye üç kilometre mesafede bulunuyor. Gölün doğu tarafında dipten gelen su, tekrar akış kazanarak Yeşilırmak’ın bir kolu haline geliyor.

Borabay gölü etrafında doğa tutkunlarının yapabileceği pek çok etkinlik de bulunuyor. Orman içindeki patikadan yürümek, gölün farklı açılardan fotoğraflarını çekmek bunlardan bazıları. Göl parlak ve durgun suyu ile çevresindeki ormanın tüm renklerini sularında yansıtıyor.

1978 yılında ormanın bir kısmı orman içi dinlenme tesisi olarak düzenlenmiş. Gölde ayrıca kızılkanat, yayın, sazan ve alabalık bulunuyor. Bu canlı türlerini korumak için gölde avlanmak yasak. Borabay gölünün turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için farklı projeler hazırlanıyor. Bu büyük potansiyel yeterince değerlendirildiğinde, bölgeye ve Amasya şehrimize önemli bir turistik hareket katması bekleniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.