Balkanlar’ın gözde ülkelerinden birisi olan Bosna-Hersek karasal iklim özelliklerine sahiptir. Ülkede hava sıcaklıkları Temmuz ve Ağustos aylarında 30-35 dereceye kadar ulaşırken Aralık ve Ocak aylarında ise eksi 20’ye kadar düşebilir. Sert geçen kışların ardından ilkbahar aylarında bile, özellikle nisan ayında, kar yağışının devam ettiği gözlenir. İlkbahardaki kar yağışı sırasında ılık bir hava bekleyenler hayal kırıklığı yaşayabilir çünkü soğuk hava, insanın içine işleyecek hatta hasta edecek cinsten olabilir.

Ülkede dört mevsim boyunca yağış devam ettiği için bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği ile Balkan ülkeleri arasında ilk sıradadır. En yağışlı ay olan Haziran ayı doğanın da en canlı olduğu zaman dilimidir. Ülkenin güneybatı kısmına ilerledikçe bitki örtüsünün değiştiğini, Akdeniz iklimine geçildiğini fark etmek mümkündür. Bu bölgelerde meyve ve sebze bahçeleri sıkılıkla göze çarpar ve üzüm bağları arasında yolculuk yapılabilir. Nehirler ve su kaynakları bakımından zengin olan Bosna-Hersek bambaşka bir coğrafya görünümü sunar.

Ülkedeki evlerin çatıları dikkat çekicidir. Üçgen görünümlü çatılar uzun ve sert geçen kış aylarından ötürü mimariye yön vermiştir. Yoğun kar yağışının yaşandığı kış aylarında evlerin çatılarında kar birikmemesi için üçgen inşa edilen çatılar aynı zamanda şirin ve fotojenik bir görüntü verir.

Yazları sıcak kışları ise soğuk geçiren ülkede gezmeyi planlayanlar Mayıs ayında rahatlıkla vakit geçirebilir. Sıcaktan rahatsız olmayanlar Temmuz ve Ağustos ayları için gezi planı yapabilir. Ülkede Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü 20 kilometrelik deniz kıyısı bulunmaktadır. Adriyatik Denizi’ndeki bu kıyı Neretva Irmağı’nın ağzındadır. Denizden yararlanmak isteyenler bu bölgeyi ziyaret edebilir.

Ülke ekonomisinin tarıma dayalı oluşu iklim koşullarının buna elverişli olduğunun bir kanıtıdır. Sık yağış alan bir konumda bulunan ülkeye giderken yağmurluk, bot, şemsiye gibi kurtarıcı aksesuarların bulundurulması tavsiye edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir