İçindekiler

Bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya, yüzölçümü olarak dünyanın 5. en büyük ülkesidir. Brezilya tropik iklim tipine sahiptir. Yaz ayları özellikle doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde sıcak geçer, kış aylarında ise sıcaklık kıyılarda 20 dereceye kadar çıkar. En çok futbol geleneği ve yıllık düzenlenen karnavalları ile bilinen bir ülke olan Brezilya, aynı zamanda zengin doğal güzellikler barındıran amazon yağmur ormanlarını da içinde barındırır. Örneğin, eşşiz manzarasıyla Iguaçu şelaleri, Brezilya’nın doğal güzelliklerinden biridir.

Brezilya’da Görülmesi Gereken Şehirler Nelerdir?

Brasília

Brasília
Brasília

Brasília, Brezilya’nın başkentidir. Şehirde sepet şeklinde tasarlanmış bir katedral vardır. 60’lı yıllarda 41ayda inşaası tamamlanmıştır. Şehir ve bölge plancılığı açısından örnek gesterilen bir şehirdir.

Manaus

Manaus
Manaus

Amazonun kalbi denilen bir bölgede konumlanmıştır. Bu şehir yağmur ormanlarının merkezinde bulunmasıyla ve hakim olduğu limanlarıyla oldukça önemli bir konumdadır. Karayolu olarak uzun bir süre ulaşımın olmaması sebebiyle doğal güzellikleri bugüne kadar bozulmadan gelmiştir. Amazon yağmur ormanlarıyla içiçe olması sebebiyle vahşi hayvanlara şehir içinde rastlamak mümkündür. Dünyada eşi benzeri olmayan bitki ve hayvan türleri bulunur. Şehirde bulunan uluslararası havalimanları ve devamlı iyiye giden otelcilik hizmetleri turizmi geliştirmiştir.

Porto Alegre

Porto Alegre
Porto Alegre

Porto Alegre, Brezilya’nın ekonomik ve politik açıdan en önemli şehri konumundadır. Porto Alegre 20. yüzyılın başlarında Avrupa’dan, özellikle de Almanya’dan aldığı göçlerle önemli şehirler arasına girmiştir. Şehir konum itibariyle Guaiba gölünün doğusunda kuruludur. Ekonomik olarak gücünü tarım ve sanayi mallarının üretimi ve pazarlamasından alır. Şehrin yüksek tepelerinde çok değişik türde bitkilere sıklıkla rastlanır. Bu şehir parklar, meydanlar ve sıra sıra ağaçları bulunan caddeleriyle oldukça yeşil bir şehirdir.

Recife

Recife
Recife

Kurulduğu dönemde Hollandalı sömürgeci insanların yerleştiği bir şehirdir. Şehir, birçok köprü kullanılarak birbirine eklenmiş birden fazla ada üzerinde yer alır. Bu özelliğinden dolayı bir çok yerde Brezilya’nın Venedik’i olarak anılır. Şehir konumu itibariyle Fernando de Noronha yarımadasına ulaşım için geçiş noktasındadır.

Rio De Jenairo

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Brezilya’nın ikinci büyük şehridir. Geçmişte önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Yürüyerek gezilebilen bir şehirdir. Şehrin belirli bölgelerinde gecekondular hakimdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir