Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Ülkenin Atlas Okyanusu’na oldukça uzun bir kıyısı vardır. Uruguay, Arjantin, Paraguay, Venezuela gibi ülkelerle komşudur. Brezilya’nın ormanları ve madenleri ülkenin bayrağında temsil edilir.

Brezilya genelinde tropikal bir iklim görülür. Ülkede yaz mevsimi kuzey ve doğu bölgelerinde oldukça sıcak geçer. Kış mevsimi kıyı bölgesinde 20 derece ortalamasında görülür. Brezilya dağlık arazilere de sahiptir. Bu bölgelerde hava daha soğuk olur. Ülkenin güney bölgelerinde nemli ve astropikal bir iklim görülür.

Ülke genelinde iklim farklılıkları da görülür. Brezilya’da görülen en yüksek sıcaklık kuzeydoğu bölgelerindeki alçak kesimlerde görülmüştür. Bu bölgede bulunan yüksek miktardaki güneş ışınları, sıcaklığın 38 derecelere kadar yükselmesine neden olur. Ülkenin kuzeyinde bulunan Amazon Havzası’nda, nemli ve sıcak bir iklim bulunur.

Amazon Havzası Brezilya’nın yıllık yağış ortalamasını çok yükseltir. Yılda ortalama 2000 mm yağış alan bölgede tropikal iklim baskındır. Brezilya’nın kuzeydoğu sahilleri, Mayıs ayından Ekim ayına kadar soğuktur. Kuzeydoğudaki nemli bölgelerin iç kısımlarında yer yer çöller bulunur. Amazon bölgesi dışındaki bölgelerde yaz mevsimi yağışlı geçer. Ülkede genel olarak sahil bölgesinden iç kesimlere ilerledikçe yıllık yağış miktarı artar. Fakat, nemli havanın getirdiği yağmur ve sert rüzgarlar, iç kısımlarda dağlık bölgelerle karşılaşır. Bu da bu bölgelerdeki yağışlı gün sayısını uzatır.

Brezilya oldukça yüksek bir ülkedir. Bu durumda ülkenin iklim şartlarını etkiler. Ortalama 300 m yüksekliğe sahip olan bir bölgede sıcaklık yaklaşık 2 derece düşer. Bundan dolayı 20 derece güney enlemlerinde bulunan ve 850 metre yükseklikteki Bela Norizonte şehrinde sıcaklık ortalaması 20 derece seviyelerindedir. Brezilya’nın güney bölgelerinde 900 metre yüksekliğe varan bölgeler bulunur. Buralarda kar yağışı görülebilir.

Brezilya’nın tropikal iklimine bağlı olarak bitki örtüsü de farklılık gösterir. Ülke genelinde birçok ağaç türü ve bitki bulunur. Bununla birlikte yabani hayvanlar ve nesli tükenmekte olan hayvanların doğal bir yaşam alanı konumundadır. Özellikle Amazon ormanları doğal döngünün bozulmadan ilerleyebildiği nadir bölgelerinden birisi konumundadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir