Budapeşte misafirperver ve güzel bir şehir. Bol bol seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yiyecek var. Yürüyüş ya da hop-on hop-off otobüsler birçok turistik yeri görmek ya da şehrin etrafında dolaşmak için en iyi yol. Eğer alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız Vaci Utca’da gezintiye çıkın. Bol bol yürüyün, daha sonra restoran, kafe ya da barlardan birinde dinlenin, yemek yiyin ve şehri izlemeye devam edin. Macar halkının bu kadar samimi ve yardımsever olmasına hayran kalacaksınız. Bu eski ve tarihi şehrin birçok yönünün tadını çıkarın. Budapeşte’nin çevresindeki yerleşimlere seyahat etmek tren, tramvay ve otobüslere oldukça kolay.

Szechenyi Chain Köprüsü

Szechenyi Chain Köprüsü

Köprünün altından Tuna nehri geçiyor ve Buda’yı Pest’ten ayırıyor. Köprünün mükemmel bir aydınlatması var. Gece de ziyaret edin. Ve yolunuz düşerse Gellert Tepesi’nden ve Buda Kalesi’nden köprüye bakın.

Tuna Nehri

Tuna Nehri
Tuna Nehri

Tuna nehri, Budapeşte’de gezmenin önemli bir parçasıdır. Burada bir cruise ile küçük bir gezintiye çıkın.

Tuna

Son yıllarda, biricik Boğaz’ımıza musallat olan yanarlı dönerli köprü parıltıcıkları duymasın ama Avrupa’da en güzel gece ışıklandırmasına sahip şehrin Budapeşte olduğu söyleniyor. Doğusunda tüm zerafeti ile dik duran Parlamento Binası, batısında Buda’nın yemyeşil tepeleri, ve ortada üzerine şehrin ışıklarının aksettiği, Strauss’un valsleri ritminde akıp giden Mavi Tuna Nehri. Budapeşte’yi dünyanın en güzel şehirlerinden biri yapan çeşnili köprülerin ve binaların suya yansımaları. Şehrin sesleri ve yüzünüze vuracak serin Balkan rüzgarı. En değerli tabloları gölgede bırakacak, kusursuz bir kompozisyon!

Ruin-Barlar

Ruin-Barlar

Budapeşte gece hayatının eğlence literatürüne yaptığı nadide katkılardan ‘ruin-bar’; terkedilmiş eski binaların, sanki bir bit pazarındaymışsınız izlenimi veren, ‘alelade’ bir özenle dekore edilerek süper-hype barlara dönüştürülmüş haline deniyor. Bu binaların içerisindeki çeşit çeşit odalarda farklı konseptlerde müzikler çalınıyor, danslar ediliyor. İşinize hangisi geliyorsa oraya giriyorsunuz yani. Lokaller kadar turistlerin de aşırı ilgi gösterdiği bu mekanlar gün sektirmeden partiletiyor!

Budapeşte Castle Hill

Budapeşte Castle Hill
Budapeşte Castle Hill

Burayı ziyaret etmeden Budapeşte yi görmüş sayılmazsınız. Muhteşem manzaralara hazır olun. Fotoğraf çekmeyi sevenler de kaçırmasın. Burada görülecek ve yapılacak çok şey var.

Şehrin bu tarihi kısmının Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüşe çıkın ve şehirdeki en güzel gözetleme noktalarından biri olan Fisherman’s Bastion’a gidin. Buda Kalesi’ndeki Macar Ulusal Galerisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kalenin Güney kısmında Ortaçağ’dan kalma en eski kısımları görebilirsiniz.

Yürümek ya da fünikülere binmek istemiyorsanız, Deak Meydanı’ndan 16 ve 16A numaralı Otobüslere binebilirsiniz.

Szechenyi Kaplıcaları

(Szechenyi Pools / Baths)

(Szechenyi Pools – Baths)

(Szechenyi Pools - Baths)
(Szechenyi Pools – Baths)

Macar kültüründe önemli bir yer sahibi olan hamamları Mutlaka ziyaret edin. Özellikle şehirde yapacağınız yürüyüşler dan sonra burada suya girmek Size iyi gelecektir. Her türlü hava koşulunda bu havuzlara girebilirsiniz. Banyolar 25 derece ile 40 derece arasında bir sıcaklığa sahip. Buradaki termal suların iyileştirici özelliklere sahip olduğuna İnanılır. Giriş yaklaşık olarak 20 Euro. Budapeşte gelirken mayonuzu yanınızda getirmeyi unutmayın.

Magyar Allami Operahaz

Magyar Allami Operahaz
Magyar Allami Operahaz

Şehrin en güzel binalarından ve anıtlarından biri de Macar Devlet Opera Binasıdır.

Hello Baby Bar

Hello Baby Bar
Hello Baby Bar

Orijinal bir dekora sahip ve kilise benzeri binada yer alan mekan. Giriş erkekler için 7 Euro ve kadınlar için ücretsiz. Ama eğleneceğiniz garantili.

 

SEÇMELER

  • Bir imparatorluğun anıları:  Budapeşte’nin eski kiliselerini, hükümet binalarını ve Avrupa’nın en büyük çalışma sinagogunu ziyaret ederek Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun yükselişine ve düşüşüne bir göz atın.
  • Şehir araştırmaları:  Nükleer Bunker Müzesi’nden Terör Evi’ne kadar, Avrupa’nın en sıradışı yerlerine serüven.
  • Termal ve yer altı gölleri:  Yer altı mağara sisteminde dünyanın en büyük doğal olarak ısıtılan göl ve sıralı teknelerini batırın.
  • Kırsal üzüm bağları:  Macar İmparatorluğuna kadar uzanan üzüm bağları bulunan Macar şarap ülkesine yolunuzu koyun. 
  • Bol engebeli Buda şehrinin Peşte düzlükleri ile buluştuğu Avrupa’nın orta yeri. Huşu verici köprülerin üzerinde arz-ı endam ettiği Tuna Nehri. Paprikanın gulaşa, erik ile kayısının palinkaya renk kattığı Karpat florası. Habsburg’tan Osmanlı’ya, dünden bugüne tarihin biraz doğulu ve biraz da batılı mağrur şehri Budapeşte! Gezilecek, görülecek, keşfedilecek sayısız güzelliği, kocaman caddeleri, yemyeşil tepeleri, festivalleri ve Tuna’ya can veren dillere destan şehir ışıkları ile tadına doyulmaz bir keşif cenneti. Binbir çeşit Budapeşte gezi rehberlerinde gani gani rastlayacağınız bir dolu ültimatom bir yana dursun, siz bizim Budapeşte gezi rehberine bir göz atmadan yola çıkmayın. İyi seyahatler olsun!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.