Bir Balkan ülkesi olan, Türkiye‘nin sınır komşusu Bulgaristan’a oldukça rahat ve kolay bir şekilde seyahat edilebilir. Avrupa’ya geliş ve gidişlerde de kara yolu kullanıldığı takdirde Bulgaristan bir üs noktası olacaktır. Bulgaristan’da gezilip görülecek farklı yerler ve tadına bakılacak çeşitli yemek türleri bulunur.

Bulgaristan Gezi Rehberi

Nessebar Yarımadası ve Antik Şehir

Burgaz şehrinin yaklaşık 40 kilometre uzaklığında bulunan Nessebar Yarımadası, hem deniz turizmi açısından hem de M.Ö. 1000 yıllarında kurulan antik şehri açısından önemlidir. Kent, UNESCO tarafından da koruma altına alınmış ve 1983 yılında Dünya Kültür Mirası’na dahil edilmiştir.

Plovdiv

Plovdiv
Plovdiv

Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti olan Plovdiv, yerliler için en çarpıcı ve en sevilen yerlerden biri. Plovdiv’i ziyaret etmek, MS 2. yüzyıldan kalma olağanüstü Roma Amfitiyatrosu, Etnografya Müzesi ya da Bulgar Ulusal Canlandırmasının bir sembolü olan Balabanov Evi gibi yerleri keşfetmekle başlar.

Vidin

Vidin
Vidin

Bulgaristan’ın kuzey batısında, Romanya ile sınırı olan Vidin, ihtişamlı kalesi ile meşhur. Ayrıca Tuna nehrine kıyısı olan Vidin tarihi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Pamporovo Kayak Merkezi

Pamporovo Kayak Merkezi
Pamporovo Kayak Merkezi

Bulgaristan’da yer alan Smolyan kentinin yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklığında yer alan kayak merkezi, kış turizmi adına önemli bir noktadır. 30 kilometrelik kayak pisti, bu kayak merkezinin ilgi çekici yanlarından en önemlisi olarak öne çıkar.

Kırcaali

Bulgaristan’ın tarihi olarak en önemli kentleri arasında, ilk sırada Kırcaali gelir. Bu kent, Trakyalılar’dan Romalılar’a, Türkler’den Slavlar’a kadar tarihteki pek çok ulusa yurtluk etmiştir. Anadolu Beylikleri döneminde, Antalya, Mersin, Konya gibi kentlerden Kırcaali’ye gönderilen Türkler ile kentin modern hali yapılmıştır.

Sofya

Sofya
Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Yaklaşık olarak 1,5 milyon nüfusu olan kentin içinde tarihi kiliseler, geçmiş dönemlerden kalıp daha sonra restore edilen büyük tren garı, yine tarihi özellikler barındıran çarşılar ve üniversiteler bulunur. Gece hayatı renkli olan bu kent, farklı kültürlerin de etkileşimi ile oldukça ilgi çekici bir atmosfere sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.