Muhteşem bir doğası ve tarihi ile birlikte İstanbul’ un en çok ilgi gösterilen adalarından sadece birisi olan Burgazada iskeleleri ile birlikte sizleri karşılayacaktır. Saf bir iskele adası olarak gösterebileceğimiz bu mekân çay bahçeleri, kafeteryaları ile birlikte sizlere her zaman güzel bir gün geçirmenize yardımcı olabilecektir. Tarihi bir özelliği de bulunan bu ada birçok tarihi eserin de saklandığı bölgelerden birisidir. Tıpkı Heybeli ada, Bozcaada, Gökçeada gibi güzelliklere sizler de  burada rastlayabilirsiniz.

Burgazada. Gidilip görüldüğü takdirde şu cümle kurulur kendiliğinden: Sait Faik‘in burada yazar olmaktan başka şansı yokmuş gerçekten.

Oldukça şirin bir mekan olma özelliği ile yerli ve yabancı birçok ziyaretçisini ağırlayabilmektedir. Ada da zengin konaklama çeşitliliği ile birlikte sizler de gününüzü burada geçirebilirsiniz. Yaz kış kesinlikle hayatınızdan görmeniz gereken yerlerden olan bu ada insanlara oldukça farklı güzellikler yaşatabilmektedir.

İlkbahar ve sonbahar atlarından gelerek burayı daha iyi olarak sizler de hissedebilirsiniz. Temiz havası ve doğası ile gürültülü ve kirli şehir hayatından kendinizi biraz olsun sizler de soyutlayarak burada vaktinizi geçirebilirsiniz. Kolay ulaşımınız ile birlikte İstanbul’ dan sizler de Burgazada’ ya gelebilirsiniz.

Doğası ile birlikte ormanlıklarda denizde sizler vaktinizi çeşitli sporsal veya sosyal etkinlikler ile burada geçirebilirsiniz. Doğal zenginliği anlamında oldukça fazla avantajlara sahip olan bu bölge İstanbul’ dan arınmış temiz denize sahip olan son bölgelerden olan bu Burgazada’ ya çamakya, arka koy, ön koy, kalpazan gibi yerlerden sizler de girebilirsiniz. Birçok etkinliklere aktivitelere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu bölge bir hafta sonunuzu aileniz veya sevdikleriniz ile birlikte geçirmeniz için büyük avantajlara sahip olmaktadır.

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada
Burgazada

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık MüzesiEvin en özel bölümlerinden biri muhtemelen Sait Faik’in hikayelerini yazdığı çatı katı. Oturduğu koltuktan şöyle bir manzaraya bakarak hikayelerini yazıyormuş deniz adamı. O ufacık odada öyle bir manzara var ki dünyanın bütün yuvarlaklarına ulaşmak için yeterli.

Müze Pazartesi günleri hariç her gün açık ve giriş ücreti yok. Evin içini gezdikten sonra hemen dışarı çıkmayın. Arka bahçesinde Sait Faik’e yazılan mektupların sergilendiği bir alan var. Eğer siz de ona mektup yazanlardansınız, mektubunuzla bir gün burada karşılaşabilirsiniz.

Müze Pazartesi günleri hariç her gün açık ve giriş ücreti yok. Evin içini gezdikten sonra hemen dışarı çıkmayın. Arka bahçesinde Sait Faik’e yazılan mektupların sergilendiği bir alan var. Eğer siz de ona mektup yazanlardansınız, mektubunuzla bir gün burada karşılaşabilirsiniz.

Dediği gibi Sait Faik’in “bu dünya kimseye kalmadı, bir garip balıkçıya da kalmayacak” o halde gel gezelim Burgaz’ı

Deniz kenarından dünyaya bakan adam

Müze, Kalpazankaya gidiş yolunda bulunan cami ve kilisenin hemen orada.

Aya Yorgi Manastırı

Cennet Bahçesi’nin hemen yanındaki manastır uzun bir süredir sadece yazları ibadete açık durumda. Onun dışında kapılarına kilit vurulduğundan içeriye girip gezme imkanı yok.

Hristos Tepesi ve Manastırı

Bizans manastırı olan Theokoryphotos (Hristos) Burgazada’da İsa Tepesi’nin zirvesinde. Rivayetlere göre ise  hava açık olduğunda bu tepeden tee Bursa’yı görmek mümkünmüş.

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya, diğer tüm Prens Adaları’na olduğu gibi İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara ve Turyol firmalarının düzenli olarak gerçekleştirdiği vapur, motor ve deniz otobüsü seferlerinden yararlanarak ulaşabilirsiniz.

Motorlara veya deniz otobüsüne binmek için Bostancı, Kadıköy, Eminönü veya Kabataş’ı tercih edebilirsiniz. Bostancı’dan kalkan motorlar yaklaşık 30 dakikada adaya varırken, Kabataş’tan kalkan vapurlar 1 saat, Kabataş’tan kalkan deniz otobüsleri yaklaşık 40 dakikada adaya varmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.