İçindekiler

Orta Afrika’da yer alan Çad’ın başkenti N’Djamena’dır. Denizle bağlantısı olmayan bir kara ülkesidir. Topraklarının çoğunluğu Sahra Çölü’nde yer alır.

Komşuları

Çad’ın sınır komşuları Nijer, Nijerya, Kamerun, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sudan’dır. Çad ekonomik olarak gelişmemiş bir ülkedir. Coğrafi yapısı, alt yapı eksikliği, ulaşım sorunları bunun en önemli nedenleri arasındadır. Bir kara devleti olması da bu durumda etkilidir.

Tarım

Ülkede tarım ilkel yöntemlerle yapılır. Başlıca yetiştirilen tarım ürünleri; pamuk, pirinç, darı ve patatestir. Ülke nüfusunun önemli bir kısmı tarım ve hayvancılık ile uğraşır.

İklimi

Çad’ın kuzeyde kalan topraklarının büyük bir kısmı Sahra Çölü içindedir. Bu nedenle ülkenin kuzeyinde çöl iklimi egemendir. Bu etkiyle sıcak, kuru ve tozlu rüzgarlar meydana gelir. Ülkenin güneyinde ise tropikal iklim görülür. Güneyde sık tropikal ağaçlar bulunur. Bol yağış alan bir bölgedir. Tarıma elverişli araziler ülkenin güneyinde yer alır.

Hava Durumu

Ülkenin kuzeyi dağlık alanlarla ve çölle kaplıdır. Ülkenin başkenti olan N’Djamena’da sıcaklık ortalaması 25 derecedir. Yağış ise ortalama 648 milimetre olarak hesaplanır. Ülkenin kuzey kesimlerinde en yağışlı aylar Haziran’dan Eylül’e kadar olan dönemdir. Güneyde ise Mayıs ve Ekim ayları arası yağışlı geçer.

Yönetimi

Çad Tek Partili Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Ülke anayasası ise 31 Mart 1995’te yürürlüğe girmiştir.
Çad 14 il ve toplamda 54 ilçeye ayrılmış bir ülkedir.  Ülkede her yıl 11 Ağustos tarihi bağımsızlık günü olarak kutlanır.

Konuşulan Diller

Ülkede konuşulan resmi diller Fransızca ve Arapçadır. Ülkede halk tarafından resmi dilin yanı sıra yaklaşık 100 tane yerel dil ve lehçe konuşulur. Ülkenin kuzey kesiminde en çok konuşulan yerel diller Sara ve Sango dilleridir. Ülkede yaygın olarak konuşulan diğer yerel diller ise; Maba, Adamaya, Sahra dilleri ve Sudan dilleridir.

Dini

Çad devleti hiçbir dini resmi din olarak kabul etmez. Bunun için devletin dini yoktur. Ülkede en çok inanılan din Müslümanlıktır. Ülkenin yarısından fazlası Müslümandır. Daha sonra en yaygın inanılan din Hristiyanlıktır. Ülkenin azınlık bir kısmı ise yerel dinlere inanır.

Ne Zaman Gidilir

Çad’a gitmek isteyenler için en uygun dönem Kasım ve Ocak ayları arasıdır. Çünkü en yağışsız dönem bu aylar arasında yaşanır.

  • Çad’a gitmek için vize alma şartı vardır. Çad vizesi Paris Büyükelçiliği’nden alınır. Ülkeye giriş yapmadan önce sarıhumma aşısı yapılması gerekir.

Temel Göstergeler

Resmi adı Çad Cumhuriyeti
Yönetim biçimi Başkanlık Sistemi
Başkent Encemine
Bağımsızlık tarihi 11 Ağustos 1960 (Fransa’dan ayrıldı)
Yüzölçümü 1.284.000 km²
Coğrafi konumu Orta Afrika’da denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyde Libya, batıda Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyde Orta Afrika Cumhuriyeti ve doğuda Sudan ile komşudur.
İklimi Güneyde tropikal iklim, kuzeyde çöl iklimi hâkimdir.
Doğal kaynakları Petrol, uranyum, natron, kaolin, balık (Çad Gölü)
Nüfusu 12.075.985  (2017 verisi)
Nüfusun etnik dağılımı Çad Arapları, Saralar, Mabalar, Kanembular, Tebular
Din %60 İslam, %35 Hristiyanlık, %5 diğer dinler
Diller Fransızca, Arapça
Nüfus artış oranı %1,86 (2017)
Ortalama yaşam süresi 50,6 yıl
Bebek ölüm oranı 95.06 ölüm/1,000 doğan bebek (2001 tahmini)
HIV virüsü taşıyanların sayısı 2.800 (2016 verisi)
Milli Gelir 11.9 milyar dolar (2016 verileri)
Kişi Başı Ortalama Milli Gelir  2,400 dolar
Para Birimi FCFA frank
Reel büyüme oranı  %-6,4 (2016 yılı verileri)
Enflasyon oranı %-1,1 (2016 yılı verileri)
Yoksulluk oranı %46,7 (2011 yılı verileri)
İhracat ürünleri Pamuk, tekstil, büyükbaş hayvan
Tarım ürünleri Pamuk, darı, pirinç, patates, manyok, yer fıstığı
Arazi yapısı Merkezde geniş, kuru ovalar, kuzeyde çöller, kuzeybatıda dağlar, güneyde düzlükler yer almaktadır.
Doğal afetler Kuzeyde sıcak, kuru, tozlu rüzgârlar ortaya çıkmaktadır. Periyodik kuraklıklar ve çekirge istilaları diğer felaketlerdendir.
Okur-yazar oranı 15 yaş ve üzeri için;  toplam nüfus: %22,3, erkek: %31,3, kadın: %14 (2016)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir