Cagliari Nerede

İtalya‘nın doğu tarafında yer alan Cagliari Sardinya Adası’nın güneyinde bir liman şehirdir. Sardinya Adası İtalya’nın kendi sağlık, eğitim ve altapı hizmetlerini finanse eden birkaç kısmi özerk bölgesinden biridir. Cagliari bu özerk adanın başkentidir. Şehrin Sardinya Adası’nın eski yerel dilinde kullanılan Casteddu olan adı “kale” anlamına gelir. 2014 yılı verilerine göre nüfusu yaklaşık 154 bindir. Konuşulan dil İtalyanca’dır. Cagliari aynı zamanda Sardinya Adası’nda yer alan en büyük şehirdir.

Cagliari Tarihi

Çağlar boyunca birkaç uygarlığın yönetimi altında bulunan şehirde Roma dönemine ait bir amfitiyatro, Kartaca dönemine ait büyük bir nekropol ve Bizans Bazilikası görülmeye değer yerlerdendir. Şehir genel olarak bulunduğu coğrafyanın kültürel, eğitimsel, siyasi ve sanat merkezidir. Art Nouveau (Yeni Sanat) akımından esinlenilmiş mimari bir yapıya ve birkaç anıta sahiptir. Cagliari, aynı zamanda Akdeniz’deki en büyük limanlardan birine ve uluslararası bir havaalanına sahip olmasıyla kuzeydeki diğer şehirlere göre Sardinya’nın ekonomik ve endüstriyel merkezidir.

Yerli halkı yabancılara karşı yardıma açık ve iyi niyetli olan Caligri, tipik bir Akdeniz şehridir. Şehir aynı zamanda 1607’de kurulan Cagliari Üniversitesi’ne ve 5. yüzyılda kurulmuş olan Katolik Kilisesi Cagliari Başpiskoposluğu’na evsahipliği yapar.

Cagliari Ünlü Yerleri

Şehir merkezinden araçla 10 dakika mesafede bulunan Poetto adlı plajı ünlüdür. Sardinya genel olarak Afrika ve Avrupa arasında geçit görevi gördüğünden Cagliari’de her ırktan insana rastlamak mümkündür. Mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşur ve kısmen İspanya ve Sicilya mutfağından da etkilenmiştir. Ev yapımı mirto likörü oldukça meşhurdur.

Cagliari şehri ve Quartu Sant’Elena bölgesi arasında Molentargius-Saline Yerel Doğal Parkı yer alır. Park geçmiş dönemlerde tuz kaynaklarından adanın tuz ihtiyacını karşılamıştır. 1600 hektar üzerine kurulu parkta az bilinen ve doğada zor gözlemlenen birçok kuş türü kışları geçirmek ve üremek için buraya gelir.

Birçok kafenin yer aldığı ve etkinliğin yapıldığı Yenne Meydanı şehrin önemli ve ünlü bir meydanıdır. Meydandaki Kral Carlo Felice Heykeli tüm Sardinya anayollarının başlangıç noktasıdır.

Cagliari Ulaşım

Şehir merkezinden birkaç kilometre uzaktaki Cagliari-Elmas Uluslararası Havaalanı şehre hizmet verir. Trenyolu hattı şehirle havalimanını bağlar. Ayrıca Decimomannu NATO Havaüssü şehrin 15 km. yakınındadır.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir