İçindekiler

Her köşesi tarih kokan şehirlerin başında Çanakkale gelir. Zengin tarihi ile olduğu kadar, doğal güzellikleri ve coğrafyasıyla her yıl binlerce turisti ağırlar. Çanakkale’nin tarihi M.Ö 3000’li yıllara dayanır. Günümüze gelinceye dek birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış şehir, dünya arkeoloji literatüründe de önemli bir yer tutar.

Mitolojik Truva ve Assos efsanesi Çanakkale ili sınırları içerisindedir. Geçmişte Pers, Roma ve Osmanlı himayesinde bulunan şehir 1915 yılındaki Çanakkale Savaşı sonrasında adeta bir açık hava müzesi haline gelmiştir.

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Çanakkale Merkez

çanakkale
çanakkale

Çanakkale’yi ziyaret etmek isteyenler, gezi turuna kent merkezinden başlayabilir. Kent merkezinde Çanakkale İskelesi boyunca yer alan kafelerde dinlenirken, boğazdan gelip geçen gemiler seyredilebilir. Ayrıca Truva filminde kullanılan tahta atı ve Truva şehrinin minyatür maketini şehir merkezinde görmek mümkündür.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Eceabat)

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Eceabat)
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Eceabat)

Çanakkale denildiğinde akla ilk 1915 yılında ağır kayıplar verilen Çanakkale Savaşı gelir. Savaşın izlerinin hala görüldüğü Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Şehitler Anıtı her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Tarihi yarımada içerisinde 56 yerli anıt ve 35 yabancı anıtla beraber sembolik Şehitler Abidesi bulunur. Ayrıca kanlı savaşların yaşandığı Anzak Koyu, Arıburnu ve Conkbayırı mevkileri de mutlaka ziyaret edilmelidir.

1973 yılında Milli Park ilan edilen Gelibolu Yarımadası çok büyük yüzölçümüne sahip olduğu için rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilir.

Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos Antik Kenti ilkçağ devrinden kalan bir liman antik kenttir. Ünlü filozof Aristoteles’in burada bir felsefe okulu kurduğu tahmin edilir. Ayrıca Antik kent, mimarinin temellerini oluşturan sütunlara, antik tiyatroya ve surlara sahiptir. Her yıl mitolojiye ilgi duyan turistleri kendisine çeker.

Bozcaada

Bozcaada
Bozcaada

Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, renkli sokakları, tarihi çarşıları ve eşsiz doğal güzellikleri ile özellikle yaz döneminde turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Bozcaada’ya gidildiğinde tarihi Bozcaada Kalesi’ni, dokusunu koruyan mahallelerini ve ünlü şarap mahzenlerini ziyaret etmek mümkündür.

Kaz Dağları

Kaz Dağları
Kaz Dağları

Kaz Dağları Milli Parkı türüne az rastlanan birçok bitkiye ev sahipliği yapar. Yeşili, mavisi ve tertemiz doğasıyla beraber Kaz Dağları ziyaret edildiğinde dağın eteklerinde piknik yapmak ya da dağ yürüyüşlerine katılmak mümkündür.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı
Aynalı Çarşı

Çanakkale halk türkülerine konu olan meşhur çarşı, 1899 yılında ünlü bir Yahudi aile tarafından yaptırılmıştır. Eski kayıtlar incelendiğinde çarşının İstanbul’da yer alan Mısır Çarşısı’nın minyatürü olduğu görülür. Aynalı Çarşı’yı ziyaret eden turistler bu tarihi çarşıda el yapımı hediyelik eşyalar alabilir.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Bizans ordusunu yenmek için Kilitbahir Köyü’ne yaptırdığı kaledir. Kilitbahir Kalesi daha sonra Sultan Süleymen ve Sultan Abdulaziz tarafından restore edilmiştir. 2. Abdulhamit tarafından da kuzey bölümü yeniden inşa edilmiştir. Kilitbahir Kales’si Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Kilitbahir Kalesi’nin Çanakkale tarafına bakan tarafı oldukça güzeldir.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale en çok deniz mahsulleri ile ünlüdür. Buraya gelen turistler balığın her çeşidini tadabilir. Aynı zamanda Ezine peyniri, peynir helvası meşhurdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir