Çanakkale Truva Tarihi

Truva 4.000 yıldır var olan ve antik uygarlıkların merkezi olarak bilinen bir kenttir. Uzun yıllar boyunca insanlar ilk 19. Yüzyılda burada bulundu.Truva  Çanakkale ili yakınlarındaki Hisarlık yer almaktadır.

Truva Yunan ve Latin edebiyatında ortaya çıktı. Homer ilk İlyada ve Odysseia Truva hikayesi ile oluştu. Daha sonra, Yunan tiyatrosunda en popüler konu oldu. Virgil’in Aeneid’e bir kitap Truva hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Truva, Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu ile büyük bir güce sahipti . 3. ve 2. binyıl M.Ö. Truva kültür merkezi oldu.Truva Savaşı’ndan sonra, şehir 1100 700 M.Ö. terk edilmiştir. M.Ö. 700 civarında Yunan yerleşimciler Troas bölgesini işgal etmeye başladı, Truva iskân ve Ilion’da olarak seçildi. İskender Büyük MÖ 4. yy çevresini hükmetti. Romalılar  M.Ö. 85 DE Truva yakalanan sonra, Romalı general Sulla tarafından kısmen restore ve Yeni İlyum olarak seçildi. Bizans egemenliği sırasında, Truva önemini kaybetti.

Truva harabeleri ilk 1822 yılında Charles McLaren Heinrich Schliemann Truva hakkında çalışmaları ile birlikte araştırıldı. Wilhelm Dörpfeld Schliemann sonra Truva’ da çeşitli kazılar gerçekleştirdi. Bugün, yeni bir Alman ekibi yine Truva’da vardır. 1988 yılından bu yana yeni ve gelişmiş teknolojileri kullanarak Truva kalıntıları yeniden inşa etmek için çalışmalar sürmektedir.

Truva I (3000-1900 M.Ö.) Erken Tunç Çağı ile kabaca oluşturuldu. Bu dönemde Truva atları oldukça önemliydi. Truva VI ve VII Orta ve Geç Tunç Çağı’nda inşa edilmiştir. IX Troia VIII Helenistik ve Roma Ilion’da aittir. Truva birçok kez yıkılmış ve her seferinde yeniden inşa edilmiştir.

Truva savaşı hakkında bilgi, tarihi

Truva Savaşı  Yunan mitolojisinde en önemli olaylarından biridir ve en önemlisi Homeros’un İlyada aracılığıyla Yunan edebiyatının birçok eser yoluyla rivayet edilmiştir. Savaşın diğer parçaları daile hayatta epik şiirlerinin bir döngü olarak tarif edilmesini sağladı. Savaştan sonra Episodes Yunan trajedi ve Yunan edebiyatı diğer eserler için ve Virgil ve Ovid dahil Roma şairler için malzeme sağladı.

Savaş Eriş, fitne ve nifak tanrıçası, onlara bazen uyumsuzluk Apple olarak bilinen altın elma, verdikten sonra Athena, Hera, Afrodit ve, “unca için” işaretli tanrıçalar arasındaki kavgaya kaynaklanmıştır. Zeus Afrodit, “unca” olarak, elmayı almak gerektiğini karar vererek Paris tanrıçaları gönderir. Karşılığında, Aphrodite Helen, Menelaus’un tüm kadınları Truva’ ya götürdü ve Paris’ e aşık etti. Agamemnon, Miken kralı ve Helen’in kocası Menelaos kardeşi, Troy Achaean askerlerinin bir sefer açtı ve Paris’in şehrini on yıl boyunca şehri kuşattı. Tarihi bir savaş olarak orijinal bir hikaye olan Truva savaşı kalıntıları Çanakkale’ de gezilip görülebilir.

Çanakkale Truva’ ya nasıl gidilir

Çanakkale merkeze ulaştıktan sonra 30 km. kadar bir süreyi kat ederek buraya ulaşabilirsiniz. Tevfikiye köyü yakınların da olan bu antik kent sizin de tercihlerinizi arasında olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir