Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

1989 yılında komünizmin çöküşünden bu yana Çek Cumhuriyeti özellikle de başkenti Avrupa’nın en popüler seyahat noktalarından biri haline gelmiştir.

Çek Cumhuriyeti gezi notları planlayan herkes, özelikle İngilizce konuşabilen turistler Çek kültürünün beşiği ve Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden biri olarak kabul edilen Prag’ı başlangıç noktası olarak belirlemektedir. Küçük bir ülke olmasına karşın tabiatı ve mimarisi muazzam bir çeşitliliğe sahiptir. Dolayısıyla Bohemia’nın kıvrımlı kırsal kesimleri ve bölgeyi kuşatan ormanlarının yanı sıra Karlovy Vary gibi huzur dolu kaplıca kentlerini mutlaka ziyaret etmeli, Moravia’nın olağanüstü karst  bölgeleri ile birlikte bin yıllık geçmişiyle Olomouc ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı listesinde yer alan Český Krumlov gibi tarihi kentleri de seyahat planlarınıza dahil etmelesiniz.

Avrupa’nın en iyi korunmuş tarihi şehirlerinden ve hatta en büyük şehirlerinden olan Prag ziyaretçilerine muhteşem günler yaşatır. Sanat, tiyatro, müzik ve dansın iç içe olduğu bu şehirden eğlenceyi seven hemen hemen herkes çok mutlu ayrılır. Prag’ın merkezi kabul edilen Eski Kent Meydanı ve Astronomik Saat ziyaretinizin başlangıç noktası olabilir. Şehirde bulunan Milli Kütüphane büyük kitap koleksiyonu ve kulesinden sunulan eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini bekler. Batıl inançlara maruz kalmış olan Charles Köprüsü Avrupa’nın en eski köprüleri arasında sayıldığı için çok kıymetlidir.

Prag Kalesi Dünyanın en büyük antik kalesi olarak ziyaretçilerin uzun zamanlar geçirdiği bir ortamdır. Geniş bir kompleks alandan oluşan Prag Kalesi’nin yakınında bulunan otellerden birinde mutlaka konaklayın ve manzaranın tadını da çıkarın. Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve en önemli Hristiyan kilisesi olan Aziz Vitus Katedrali ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlar arasındadır.

Strahov Manastırı ve Kütüphanesi’nden çıkarılan mezar kalıntıları ile matbaa görülmesi gereken tarihi eserlerdir. Avrupa’nın en önemli sanat koleksiyonları bulunan Prag’daki Ulusal Galeri ziyaretçilerin çok beğendiği bir sanat ortamıdır. Çeşitli hayvanı tanımak ve eğlenceli anlar geçirmek isteyen aileler çocukları ile birlikte Prag Hayvanat Bahçesi’ne mutlaka gitmeli ve uzun zaman ayırmalıdır. Bölümlere ayrılmış olan ve çeşitli anıtların yer aldığı Olva Mezarlığı’nda anıtlar ile Franz Kafka’nın mezarını ziyaret edin. Çeşitli alandan örneklerin bulunduğu Prag Ulusal Müzesi’nde bulunan milyonlarca parçaya göz atıp oradan Ulusal Teknik Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Prag’ta bulunan Dans Evi’ne uğrayıp eğlenceli anlar yaşamanın yanında muhteşem manzarayı da izleyin.

Prag çocuklu ailelere de hitap etmesinin yanında çok sayıda mekanı ve kültürel aktiviteleri ile de turistlerin uğrak noktası olmuştur. Turistlerin ziyaret için sık sık tercih ettiği Prag başka şehirlerde bulamayacağınız birçok tarihi yapıya, sosyal alana ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar.

Brno Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kentidir ve Moravya’nın başkenti olan şehir görülmesi gereken güzelliklere sahiptir. Brno birbirinden çok farklı mimari tarzların bir arada yer aldığı ve dünyanın en çok koruma alanına sahip olan şehridir. Sayısız tarihi zenginliğin olduğu şehirde bulunan Tugendhat Villası UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış bir turistik cazibe merkezidir. Moravian Karst Alanı ve Mağaralar ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için uygundur ve çok sayıda ziyaretçi alır. Brno şehrinde bulunan Eski Belediye Binası’nın mimarisi ve sunduğu mükemmel manzara görülmeye değer yerler arasındadır. Dietrichstein Sarayı’nın içinde bulunan Moravya Müzesi çok sayıda eserin sergilendiği önemli bir müzedir. Ulusal bir kültür anıtı kabul edilen St. Peter ve Paul Katedrali görkemli mimarisi ile çok sayıda turistin ilgisini çeker. St. Peter ve Paul Katedrali’nden sonra şehrin en önemli dini yapısı sayılan St. James Kilisesi sahip olduğu tarihi eserler ile görülmeye değer bir yapıdır.

Karlovy Vary Tarihi, doğal güzellikleri ve özellikle kaplıcaları ile birçok ünlü ismin ziyaret ettiği şehri mutlaka görmelisiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de sağlık sorunları için tercih ettiği bu sağlık kentinde dinlenmek ve rahatlamak mümkündür. Dünyanın önemli kaplıcalarının bulunduğu Karlovy Vary spa merkezleri ve otelleri ile turistlerin hizmetindedir.

Karlovy Vary Kaplıcaları sağlık alanındaki faydaları ve şifalı suları ile adından çok bahsettiren bir güzelliğe sahiptir. Dünyanın en önemli film festivalleri arasında sayılan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali şehirde görülmesi gereken önemli etkinlikler arasındadır. Heyecanı seven motosiklet tutkunları için Tarihi Motosiklet Müzesi’nde yer alan eserler görülmeye değer güzelliktedir. Ayrıca Diana Manzara Kulesi’ne çıkıp şehrin muhteşem manzarasını mutlaka izlemeli ve fotoğraf çekmelisiniz. Şehirde bulunan önemli tarihi yapılar arasında

St. Mary Magdalene Kilisesi heykelleri ile Peter ve Paul’un Ortodoks Kilisesi ise farklı dizayn edilmiş iç mekanı ile görenleri kendine hayran bırakır. Şehri ve kaplıcalarını yakından tanımak isteyenler Karlovy Vary Müzesi ve Sanat Galerisi’ni ziyaret etmelidir. Moser cam fabrikasında bulunan ziyaretçi merkezi farklı deneyimler yaşamak isteyenlerin ziyaretine açıktır. Bu ziyaret merkezinde camın serüvenini görebilir ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Kalın taş duvarları nedeni ile şehirde en zorlu kale olarak nam salmış olan Loket Kalesi önemli turistik mekanlar arasında sayılır. Karlovy Vary kaplıcalarında dinlendikten sonra müzeleri, kiliseleri ve harika manzaralar sunan mekanları mutlaka ziyaret edin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir