İçindekiler

Afrika Boynuzu adı verilen bölgede yer alan Cibuti’ye ulaşım Türkiye’den İstanbul üzerinden hava yoluyla direkt veya aktarmalı seferlerle sağlanır. Nüfusu 1 milyondan az olan ülke her ne kadar küçük olsa da bölge için aslında stratejik bir önem taşır. Ülkede çok fazla sayıda batı kökenli insan ve mülteciler vardır.

Cibuti Gezi Rehberi

Cibuti

Djibouti
Djibouti

Turistlerin görmek isteyebileceği şehirlerden biri ülkeyle aynı ismi taşıyan başkent Cibuti’dir. Bu şehir aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Yaklaşık 600.000 kişiyle ülke nüfusunun yüzde altmışını oluşturan bu şehirde yerleşimin başlaması 1800’lü yılların sonuna dayanmaktadır. Tarihte Fransa için bu şehir bölgede stratejik bir nokta olarak rol oynamıştır. Şehirde çok fazla gece hayatı olmamasına rağmen gece sahil bölgelerdeki kafelerde insanlar toplanarak manzaranın tadını çıkarır. Ülkenin birçok önemli tarihi, kültürel ve mimarı mirasları bu şehir bulunur. Ayrıca deniz yaşamına ilgi duyanlar için buradaki akvaryumu ziyaret etmek güzel bir deneyim olacaktır. Şehir merkezinde 50’ye yakın otel, turistlerin konaklayabilmesi için uygun şartlar oluşturur.

Ali Sabieh

Ali Sabieh
Ali Sabieh

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Ali Sabieh yaklaşık 70.000 kişilik nüfusuyla Cibuti’de turistleri kendine çekebilecek diğer bir opsiyondur. Daha eski bir şehir olmasından ötürü burada yerleşim çok öncelere, Orta Çağ’da bölgedeki sultanlık egemenliklerine kadar dayanmaktadır. Daha sonraları bölgede Fransız egemenliği güçlendikçe şehir Fransa’nın koruması altına girmiştir. Şehirden biraz uzakta üzerinde eskiden Fransız kuvvetlerini temsilen Lorraine Haçı yer aldığı bağımsızlığın kazanılmasıyla yerine Cibuti Ulusal Amblemi’nin konulduğu Ali Sabieh Dağı’nı görmek mümkündür.

Tadjourah

Tadjoura
Tadjoura

Tadjourah ülkenin üçüncü büyük şehri olarak daha çok dünyaca ünlü plajlarıyla tanınır. Plajların şehir merkezine yakınlığı ve kaliteli otelleri bu şehiri cazip kılar. Bir adet havalimanı ve limana sahip olan şehir aynı zamanda ulaşım açısından da kolaylık sağlar. Ayrıca bu şehire yakın bir krater oluşumu olan Assal Gölü ülkeyi ziyaret edenlerin ilgisini çeker.

Bu üç şehir dahil bütün Cibuti şehirlerinin yakın çevrelerinde var olan köyleri ziyaret etmek Afrika deneyimi kazanmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Ekvatora yakınlığı yılın birçok mevsimi için güzel ve sıcak bir iklim sunacağından deniz turizminden hoşlanan insanlar için uygun bir seçim olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir