Asya kıtasında bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü olarak dünyanın en büyük üçüncü ülkesidir. Sadece doğusunda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. Onun dışında kalan bütün sınırları karasaldır. Ülke sınırları içerisinde çok sayıda göl ve nehir bulunur. Yüzey şekilleri olarak yüksek dağları olduğu gibi çölleri ve platoları da vardır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin iklimi coğrafi koşulların farklılığı nedeniyle çeşitlenmiş şekildedir. Birbirinden çok farklı iklim tipleri Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde etki gösterir.

Güney Çin: Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kısmıdır. Bu bölgede muson iklimi hakimdir. Tropikal sıcaklar görülür. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derecenin üzerindedir. Belli aylarda şiddetli muson yağmurları yağar. Muson yağmurları sağanak şeklinde oldukça şiddetlidir. Günlerce hiç durmadan yağabilir. Bu dönemden ortalama 3000 milimetre yağış düşer. Muson yağmurları zaman zaman çeşitli doğal felaketlere sebep olur.

Kuzey Çin: Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzey ve kuzeybatı kısmıdır. Bu bölgede sert karasal iklim hüküm sürer. Kışlar sert ve uzundur. Kış aylarında sıklıkla kar yağışı görülür. Kar uzun bir süre erimez. Bu bölgede yağmur oldukça azdır, genel yağış tipi kardır. Yazları ise oldukça sıcak ve kuraktır. Ortalama sıcaklık 20 ile 30 derece arasında değişiklik gösterir. Yazlar kısa sürer. Mevsim geçişleri oldukça belirgindir.

Batı Çin: Çin Halk Cumhuriyeti’nin batı bölgesinde görülen iklim güney ve kuzeyde görülenin karması şeklindedir. Bölgede karasal iklim hakimdir. Ancak kışlar Kuzey Çin’deki kadar sert ve uzun geçmez. Yağmur açısından Kuzey Çin’den çok daha fakirdir. Bu bölgeye ortalama düşen yağış miktarı 50-100 milimetre arasındadır. Genellikle Mayıs ve Ekim aylarında yağmur yağar. Diğer mevsimler oldukça kuraktır. Ancak farklı olarak bölgede nemli rüzgarlar eser.

Doğu Çin: Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğu bölgesi ve aynı zamanda Büyük Okyanus’a kıyısı olan bölgesidir. Bu bölgede iklim okyanus etkisi ile oldukça ılımandır. Kışları oldukça ılık geçer. Ancak bu bölgede de her sene oldukça şiddetli muson yağmurları görülür. Bölgede kışlar kısa sürerken mevsim geçişleri çok belirgin değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir