Çin büyüleyici bir ülke! Pekin’de bir iki haftalık bir tatil yapsanız bile ülkenin güzelliğini görebileceğiniz kadar uzun olmayacaktır. Bu yüzden tekrar tekrar seyahat etmeniz gerekebilir. Her neyse, sizinle paylaşmak için çok ilginç Çin gerçekleri var!

Aslında daha önce Çin ile ilgili bazı ilginç bilgiler paylaşmıştık, bu yazımızda da Çin kültürü hakkında bazı ilginç bilgileri paylaşacağız.

Yemek Masasındaki Garip Tavırlar

Çin’de birçok ülkede kaçınmanız gereken bir şey tamamen kabul edilebilir. Aslında sadece Çin’de değil, daha önce Vietnam hakkında yazdığımız yazıda da bahsettik. Çin’de yemek masasında olsanız bile, tükürmek, esnemek, geğirmek, ağız şapırdatmak gibi davranışlar nedense normal kabul edilmektedir.

Çocuklar ve Tuvalet Kuralları

Çin hakkında bu gerçek gerçekten garip! Çin’de şımartıcılar popüler değildir. Çoğu çocuk büyük delikli özel pantolonlar giyer. Bir kaka ya da çiş yapmak zorunda olduklarını hissettiklerinde, onlar sadece çömelir ve istedikleri her yerde yaparlar.

İlginizi Çekebilir: Çin Hakkında Oldukça İlginç Olan 22 Bilgi

Pandaların Asıl Sahibi Çin’dir

Dünya’da ki tüm pandaların sahibi Çin devletidir. Böyle birşey daha önce başka hiç bir yerde görülmemiştir. Yani herhangi bir devlet herhangi bir hayvanın sahibi (tüm Dünya’daki nüfusun) değildir.

Tüm Çin pandaları Sichuan’ın başkenti Chengdu’da yaşamakta ve bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde yerel bir seyahat acentesi ile en popüler Chengdu Panda turlarından birini almak gerekir.

Diğer ülkelerde bir panda görürseniz, bunun PRC (Çin Halk Cumhuriyeti) ‘den aldığı anlamına gelir. İlginç olan, bir bebek pandası doğduğunda, gen havuzunun genişletilmesine yardımcı olmak için Çin’e (her zaman FedEx tarafından) gönderilir.

Bekarlık Kurtarma Operasyonları

Bir başka Çin eğlencesi ise bekaretin geri kazanılmasının Çin’de mümkün ve oldukça popüler olmasıdır. Bu plastik cerrahi, Çinli kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Çinli kadınlar düğün gecesinden önce onların ilahilerini yeniden inşa etmek için çok para ödüyorlar. Gelecekteki kocalarının artık bakire olmadıklarını öğrenmelerini istemiyorlar.

Çin’de İşe Yetiştirme Birlikleri Var

Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesidir bu aynı zamanda oldukça kalabalık bir trafiğe sahip olmayı da beraberinde getirir.

Trafikte kaldınız ve işe geç kalırsanız ne olacak? En önemli toplantıya yetişememek gerçekten büyük bir sorun olacaktır. Ama korkmayın!

Çin’de motosiklet hizmeti yaygın. Yani siz trafikte kaldınız ve işe yetişmeniz lazım o zaman 2 kişilik bir motosiklet size yardımcı oluyor. İki kişi geliyor biri iniyor ve siz motosikletle işinize gidiyorsunuz. Diğer kişi ise arabanızda kalıp bekliyor.

Çin Yeni Yıl Tatili 15 Gün!

Dünya’nın hiç bir ülkesinde insanlar yeni yıl tatilini bu kadar uzun süre kutlamıyordur. Çin Yeni Yılı, Çin’in en büyük tatili. Ocak veya Şubat ayında kutlanır ve herkes için gerçek bir tatil . Neredeyse hiç kimse çalışmıyor, herkes bu mutlu zamanlarını aileleriyle kutlamak için eve dönüyor.

İlginç olan, Çin Yeni Yılı dünyanın birçok ülkesinde kutlanıyor. Çin’in devasa nüfusu göz önüne alındığında, Çin Yeni Yılı’nın Noel’den daha da popüler olması muhtemeldir !

İlginizi Çekebilir: Çin Devletindeki En İlginç Yasaklar

Çin Devletindeki Dinler

Hemen hemen her şehirde, Budizm’den Hıristiyan Protestanlığa uzanan tarihsel dini geleneklerine katılan çeşitli etnik grupların bir arada olduğunu göreceksiniz.

Din ve felsefe genellikle Çin’de iç içe geçmektedir. Taoizm ve Konfüçyanizm , Çin’de dini bir unsur taşıyan iki felsefi inanç örneğidir. Çin’in en eski felsefi inançlarının bazılarına dini yönler oluşturma felsefelerinden bağımsız olarak, sonraki yaşamla ilgili ritüel ve inanç yönleri vardır.

Çin’deki dört büyük dinin (Budizm, Taoizm, İslam ve Hıristiyanlık) her birinin uzun bir nüfuz geçmişi vardır. Bunlar aynı zamanda resmi din olarak bilinmektedir.

Çin, Dondurmanın Doğum Yeridir

Kim dondurmayı sevmez ki? Çin sayesinde bu lezzetli tatlıyı yiyebiliriz. İlk olarak 4000 yıldan önce süt, pirinç karışımını karla karıştırmak suretiyle yaptılar. Daha net olacak olursak;

M.Ö. 1675’in başlarında, Shang Hanedanı’nın Kral Tang’ı diğer malzemelerle karıştırılmış bir tatlı buz vardı. İlk lezzetlendirilmiş buzlu tatlılar basitdi ve dağılmış meyve suları ile dağ tepelerinden getirilen buzdan oluşuyordu.

Çin’in Dahileri Vardı

Günümüzde hepimiz kanın damarlarımızda dolaştığını biliyoruz. Ama geçmişte çok açık değildi. Avrupalı ​​bilim adamı William Harvey 1628’de bunu duyurmaktan gurur duyuyordu. Çinli insanların bunu keşfettiğini bilmiyordu… 2000 yıldan önce!

Çin halkının dünyadaki en iyi matematiklerden biri olması büyük bir sır değildir. Çin’de matematik tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Çin sayesinde bugün ondalık ve ikili sistemler, geometri ve cebir biliyorum.

Dünyanın en büyük insan yapımı yapısının Çin’de yerleşik olduğu bilinen bir gerçektir. Çin Seddi, uzaydan görünmüyor ama yine de etkileyici bir şekilde uzun – 8,850 km.

Yasak Şehir olarak bilinen Çin’in en ünlü imparatorluk sarayı 9.000’den fazla odaya sahip! Bu kesinlikle Çin’de ziyaret etmeniz gereken geleneksel Çin yerlerinden biridir.

Çin ve Savaş Dahiliği

Çin halkı, savaş sırasında gaz ve kimyasal silahları ilk kullanan savaştı.

Avrupa da aynısını yaptı. Onlardan 2 bin yıl sonra! Bu tür silahlar II. Dünya Savaşı sırasında kullanıldı.

İkinci Dünya Savaşı’na gelince, Çin’deki Şangay’ın, Yahudileri Holokost‘tan kaçarken giriş vizesi almadan kabul eden dünyanın tek limanı olduğunu belirtmek gerekir.

Çin savaş becerilerine dair bir başka ilginç gerçek de, uçurtmaları 3,000 yıldan fazla bir süre önce düşmanlarını korkutmak için icat ettikleridir.

Çin İle İlgili Diğer İlginç Bilgiler

İnanılmaz ama 35 milyon Çinli insan hala mağaralarda yaşıyor! Ev inşa etmek için yeterli paraları yok, bu yüzden mağaraları sığınak olarak kullanıyorlar.

Dünyadaki domuzların yarısı Çin’e ait! Ortalama bir günde, Çinli insanlar 1,7 milyon domuz tüketiyor.

Çin için Çin, Zhōngguó , Çin’in dünya merkezi olduğuna dair eski Çin dünya görüşünü yansıtan Orta Krallık olarak tercüme edilebilir. Bu, dış ticaretin kibirli reddedilmesine, ardından Avrupa tarafından askeri yenilgilere ve emperyal çağın sonunu işaret eden zorla yapılan anlaşmalara yol açtı.

Çinli insanlar aile ve aile yapısına büyük önem veriyorlar. Evlilik, aile ve çocuklar son derece önemlidir ve birçok Çinli ailenin hayatları sadece en küçük çocukların etrafında döner.

Çin’de kaligrafinin kendisi de pek çok Çin sanat formunun gelişmesine yol açan saygın ve çok uygulamalı bir geleneksel sanat biçimidir.

Çay, Çin’in ulusal içeceğidir ve geleneksel Çin çay kültüründe, çay içtiğiniz ve hangi çayı içtiğinizi, sosyal statünüzü gösterebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.