İçindekiler

Çocuklarla seyahat etmek bazen çok zor olabilir özellikle küçük yaşta bebeğiniz varsa endişemiz fazla olur çünkü onun rahat etmesi önceliklerimiz arasında ilk sırada olur fakat bazı ipuçları ile bu zorluğu eğlenceye dönüştürebiliriz.

Öncelikle seyahat planınızı çocuklarınıza göre yapmanız gerekmekte çünkü herşeyi merak eden ve keşfetmek isteyen birisi ile birliktesiniz onu uzun süre aynı koltukta otutturmanız neredeyse imkansızdır.

Çocuklar ile seyahat etmenin püf noktalarını, dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda kaleme aldık..

1– Çocuk Koltuğunu Mutlaka Kullanın

2010 yılından itibaren ülkemizde geçerli olan bir diğer kural ise 1.50 metreden daha kısa olan çocukların mutlaka seyahatleri sırasında çocuk koltuğunda olması gerekmekte.

Kilosu 13 ve daha az olan çocuklar: Bebek Koltuğu
9-18 kilo olan çocuklar: Çocuk Araç Koltuğu
15 kilogramdan fazla çocuklar: Araç İçi Yükseltici Koltuk

Çocuğumuzun seyahat sırasında rahatsız hissetmemesi için koltuğunun mutlaka iyi ayarlanması gerekiyor, kemerini sıkıca bağladığınızdan emin olmalısınız. Yolculuk sırasında araç içerisinde kesinlikle gezmemesi gerekiyor.

2- Çocuğunuz Uyuduğu Saatte Yolculuk Yapmaya Çalışın

Çocuklarınızın uyumak üzere olduğu saatlerde yolculuk yapmak sizin için avantaj olur ve rahat hissedersiniz. Eğer düzenli bir uykuya sahip değilse yemeğini yedikten 60 dakika sonra yola çıkabilirsiniz.
Ek olarak yola çıkmadan önce nerede mola vereceğinizi mutlaka planlamalısınız, size ve çocuklarınıza uygun yiyecekleri aramakla meşgul olmayın.

Bu yiyecekler arasında çok fazla çocuğunuzu kısıtlamayın, canı ne yemek istiyorsa bırakın bir seferliğine yesin fakat evde geri döndüğünüzde kuralları ihlal etmeyin.

Diğer bir püf nokta ise güneşin kavurucu olmadığı saatleri seçmeye çalışın yinede güneşin zarar vereceğini düşünüyorsanız aracınızın camlarına güneşlik takabilirsiniz.

Aracınızı park ettiğiniz sırada çocuk koltuğunun üzerini herhangi birşey ile örtermenizde fayda var.

3- Uzun Kuyruklardan Kaçının

Çocukla seyahat etmenin diğer bir önemli noktası ise uzun sıralarda beklemekten kaçınmak oluyor, havaalanında veya otogarda bekleyeceğiniz süreyi en aza indirmeye çalışın.

Bu sayede hem siz hem çocuklarınız uzun süren kuyruklarda ayakta beklemekten kurtulmuş olacaksınız, bagaj teslim işlemlerinde kuyruk beklememek için erkenden halledebilirsiniz.

Ek olarak uçak havalanırken oluşacak basıncın çocuğunuzun kulaklarına zarar vermemesine dikkat etmeye çalışın, o anda su içirmek büyük ölçüde etkiyi azaltacaktır.

4- Oyun Ortamı Oluşturun

Nerede olduğunuzun aslında pek bir önemi yok, çocuğunuzu oyalayacak herşeyi deneyebilirsiniz bunların en başında oyuncaklar gelir ve çocuklar her zaman oyun oynamaktan hoşlanır.

Çocukların dikkati çok kısa süre içerisinde dağılır bundan dolayı ona sevdiği oyuncağı verebilirsiniz ayrıca birşeyler okumaktan hoşlanıyorsa kitap vermeyide deneyebilirsiniz..

Aynı oyuncaktan veya kitaptan sıkılması ihtimaline karşı yedek bir tane bulundurmayı unutmayın.

5- Yanınızda İlaç Bulundurmayı Unutmayın

Seyahat sırasında çocuğunuzun rahatsızlanması ve hastalanması kötü hissettirebilir rahat hissetmeniz için ateş düşürücü, yara bandı, alerji hapı gibi bazı temel ilaçları yanınızda bulundurabilirsiniz.

Eğer seyahat öncesi herhangi bir tedavi görüyorsa tedavesinde kullanılan ilaçları almayı ihmal etmeyin, oluşabilecek herhangi bir sorun için doktorunuzun telefon numarasını kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir sağlık sorununda hızlı çözüme kavuşmak için gideceğiniz yere yakın sağlık kuruluşlarının olmasına dikkat edin.

Çocuklarla seyahat etmenin püf noktalarını ve dikkat edilmesi gerekenleri hep birlikte inceledik. Ebeveynler olarak her duruma hazır olmamız, oluşabiecek en kötü seneryoları daha önceden planlamamız gerekiyor.

Çocuklarla uğraşmak sabır gerektiren birşey olduğu için her zaman sakinliğinizi kontrol etmeye çalışın.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir