İçindekiler

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan, Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan, doğa harikası bir tatil merkezidir.

Dalyan – Dalyan Nerede

Dalyan Hakkında Bilgi ve Dalyan Tarihi

Yapılanmanın getirdiği dezavantajlar Dalyan’ın doğal görünümünü bozmak üzere iken, yöre, “Özel Koruma Çevre Bölgesi” ilan edilmiştir. Böylelikle mükemmel doğası ile Dalyan, eşsiz tatillere ev sahipliği yapma özelliğini kaybetmemiştir. Ayrıca otel, restoran ve pansiyonlara rahatlıkla ulaşmak, konaklama ve dinlenme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılamak yöredeki şirin mekânlar sayesinde mümkündür.

Dalyan Gezilecek Yerler/ Dalyan yapılabilecek aktiviteler

dalyan
dalyan

Kanal kenarlarında sıra sıra duran teknelerden biri ile Dalyan’da mükemmel bir tekne turuna çıkılabilmektedir. Bu turlarda; İztuzu Sahili, Antik Kaunos Kenti ve Kaya Mezarlarının tarihini yerel kaptanların bilgilerine dayalı olarak öğrenme şansı yakalanmaktadır.

Çeşitli kaplıcalarıyla meşhur olan Dalyan’da, şifalı ve birçok hastalığa (romatizma, cilt rahatsızlıkları v.s.) iyi geldiği söylenen kaplıca sularında, havanın sıcaklığı da eklenince keyifli dakikalar geçirmek mümkündür. Dalyan’da çamur banyosu yapılabilecek merkezi tesisler de bulunmaktadır. Bu tesislerde, eğlenceli, animasyonlu ve şifalı dakikalar ziyaretçileri beklemektedir.

Kanalın göle yakın kısımlarında bulunan Caretta Caretta cinsi kaplumbağaları ve bir başka kaplumbağa cinsi olan, Nil Kaplumbağalarını(Trionyx Tringulus) görmek ve fotoğraflamak tavsiye edilmektedir. Dalyan’da dünyada pek az yerde yetişen Sığla Ağacı (Liquidamber Oriantalist) bulunmaktadır.

İztuzu Sahilinde Caretta Caretta’ları yakından görmek imkanı mevcuttur. Ayrıca deniz, kum, güneşin tadını çıkarmak ve mükemmel bir tatil geçirmek Dalyan’da mümkündür.

Dalyan a Nasıl Gidilir

Dalaman Havaalanı’na ulaştıktan sonra karayolu ile Dalyan’a geçilmesi mümkündür. Birçok şehirde Muğla Ortaca’ya sefer düzenleyen otobüs firmaları mevcuttur. Ortaca’dan Dalyan’a ise dolmuşlar ile geçilebilmektedir.

Dalyan da Ne Yenir

Deniz ürünleri Dalyan’da en popüler yemek türleri arasındadır. Özellikle ızgara mavi yengeç mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir