Bir adalar ülkesi olan Danimarka Schengen ülkeleri arasında yer alır. Danimarka’ya vize başvurusu yapacakların Konsolosluk tarafından belirlenmiş vize başvuru merkezlerinden randevu almaları gerekir. Danimarka tüm Schengen ülkelerinde olduğu gibi ilk kez Schengen vizesine başvuracak kişilerin üçüncü şahıslar aracılığıyla yaptığı başvuruları kabul etmez şahsen başvuru ister. Schengen ülkeleri arasında bilgi paylaşımını oluşturmak amaçlı oluşturulan bilgi sistemine kayıt olmak için istenen şahsen başvurularda biyometrik fotoğraf ve parmak izi kaydı yapılır.

Danimarka vizesine başvuruda en önemli nokta doldurulan formların eksiksiz ve doğru olmasıdır. Verilen yanlış ya da eksik bilgiler vize alımını gecikterebileceği gibi engelleyebilir. Ayrıca vize başvurusunda seyahat amacının net bir şekilde belirtilmesi gereklidir.

Başvuru için yapılması gerekenler

Danimarka
Danimarka
  • Danimarka Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan başvuru formları vize işlemlerinin uzamaması için tam ve doğru bir şekilde büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Formlarda kullanılan dil İngilizce ya da Danca olmalıdır.
  • Başvuranların yeni çekilmiş, beyaz fonlu iki adet biyometrik fotoğrafı başvuru dosyasında yer almalıdır.
  • Geçerlilik süresi Danimarka seyahatinin bitiminden en az 6 aya kapsayan pasaport, son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Eski ve yıpranmış pasaportlar vize işlemlerinde problem oluşturabileceği için pasaport yenilenmelidir. Kısa süreli seyahatlerde, sadece bordo pasaporttan vize isteyen Danimarka, Lacivert pasaportları kabul etmez. Pasaport sayfasında en az iki sayfa boş vize sayfası bulunmalıdır.
  • Danimarka vize başvurusunda pasaport dışında istenilen belgeler arasında TC kimlik cüzdanı, sigorta poliçesi, nüfus kayıt örneği bulunmaktadır. Bunun yanında evli olanların evlilik cüzdanları ile öğrencilerin öğrenci belgelerini başvuruda bulundurmaları gereklidir.
  • Başvuru yapacakların seyahat boyunca konaklamaya ilişkin bilgileri, otel rezervasyonlarını ilgili birimlere belgeleriyle sunmalıdır. Ayrıca ulaşıma dair gidiş ve geliş tarihlerini belgelemelilerdir.
  • Ülkede bulunulan süreç içeresinde seyahat masraflarını karşılayabilecek maddi olanaklara sahip olunduğuna dair, banka hesapları ile birlikte ilgili tüm belgeleri bulundurmalıdır. Banka hesaplarının aktif olmalı ve en az hesapta 3 bin TL bulunmalıdır.
  • Tüm schengen ülkelerinde istenilen, yaşanabilecek her hangi bir sağlık problemi karşısında masrafları karşılayabilmek amaçlı seyahat sağlık sigortasını yaptırmaları gerekmektedir. Sigorta, talep edilen vize tarihleri ile seyahat sürecini kapsayan tarihlerde geçerliliğini korumalı, en az 30 bin Euro değerinde teminata sahip olmalıdır.
  • Çalışanlar başvuru işlemlerinde çalıştıkları kuruma ait bilgiler ile SGK primlerini, son 4 aylık maaş bordolarını ve iş yerinden alınmış antetli kağıda yazılmış izin belgelerini sunmalılardır. Aynı işverenlerde sahip oldukları şirketle ilgili istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamalıdır.
  • Henüz 18 yaşını doldurmamış öğrenciler ise anne ve babalarından alınmış noter tasdikli belge ile başvurmalılardır. Emekliler ise emekli cüzdanlarının fotokopilerini belgeler arasında bulundurmalılardır.

Başvuru ve değerlendirme süresi

Danimarka Konsolosluğu’nca vize başvurularının sonuçlanması evrakların hazırlanma süreciyle birlikte ek evrak istenilmesi durumuna göre değişebilir. Belgelerin tam olması ve herhangi bir ekstra durum olmadığı sürece 7 veya 10 gün içerinde başvurular sonuçlanır. Ticari vizelerde başvurular 12 güne kadar uzayabilir. Başvurular üç ay öncesi için yapılan başvurular konsoloslukça kabul edilmeyeceği için seyahat için belirlenen tarihe bağlı olarak en az üç ay içerisinde yapılmalıdır. Randevu talebi yoğunluğa bağlı olarak 1-2 gün içerisinde verilir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir