İçindekiler

Delhi, Hindistan’ın başkenti ve 5000 yılı geride bırakan Eski Delhi ile dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Kent, ziyaretçilerine Hindistan’a seyahat etmeleri için hem modern hem de antik ilginç yerler ile doludur. Kalabalık sokaklarda çok sayıda tapınak, kalabalık pazarlar ve modern Hindistan halkına ilginç bakışlar var.

Şehirde kalmak isteyen herkesi memnun etmek için şehirden günübirlik güzel gezi fırsatları da vardır. Hindistan’ın en ikonik anıtlarından küçük, yerel köylere kadar, herkesten başkentten kısa bir yolculuk yapacak bir şey var. İşte Hindistan’dan en iyi 15 günlük gezi.

Tac Mahal

Tac Mahal
Tac Mahal

Muhtemelen Hindistan’ın en ikonik sembolü olan Tac Mahal, hızlı tren sayesinde günlük geziler arasında yer alır. Yine de, bir gün içinde sitede görülmeye değer her şeyi görebileceğinizden emin olmak için Delhi’den düzenlenen organize turlardan birini düşünmenizi öneririz.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük turistik anıtların aksine, Tac Mahal sizi hayal kırıklığına uğratmayacak ve pek çok ziyaretçiyi gerçekten kendine hayran bırakıyor. Beyaz mermer mozole yılda milyonlarca ziyaretçiyi çekmektedir, bu yüzden bir rehber ile gitmek size yardımcı olacaktır – ancak kendiniz de ziyaret edip, bekleme sürelerini kısaltacak özel biletler de vardır.

Agra

Agra 
Agra

Ana turist merkezlerinden kaçınmak istiyorsanız, Taj Mahal’ın yanındaki şehir, günübirlik bir gezi yapmaya değer. Kentin merkezinde yer alan Agra Kalesi ve saraylar ve bahçeler koleksiyonu Fatehpur Sikri, UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Babür İmparatorluğu tarafından inşa edilen şehir, iyi korunmuş tarihi yerler ve kültürel deneyimlerle doludur. Tac Mahal’da olduğu gibi, şehirde geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarmak için Delhi’den günlük gezi turlarından birini almanızı öneririz.

Ancak, kendiniz ziyaret ediyorsanız, günlük gezilerden en iyi şekilde yararlanmak için indirebileceğiniz birkaç kılavuz ve mobil uygulama vardır. Ana cazibe merkezlerinin yanı sıra, zevk almanız için birçok tapınak, bahçe ve mutfak deneyimi vardır.

Jaipur

Jaipur
Jaipur

Rajasthan’ın başkenti, Delhi’den diğer günlük gezi seçeneklerine göre biraz daha ileridedir, ancak iki şehir arasında çok sayıda organize tur bulunmaktadır. Harika bir günübirlik yolculuğun tadını çıkarmak mümkündür.

Farklı bir şekilde dekore edilmiş binaları nedeniyle Pembe Şehri adını alan Jaipur, Hindistan’ın Altın Üçgenini Agra ve Delhi’nin yanında tamamlıyor. Üçgenin içindeki diğer şehirler gibi, Jaipur tarihi yerler, saraylar ve bahçelerle doludur.

Otantik bir Hint pazarı deneyiminin keyfini çıkarabileceğiniz büyük bir pazar da bulunmaktadır.

Akshardham

Akshardham
Akshardham

Yeni Delhi’nin hemen dışında yer alan Swaminarayan Akshardham tapınağı 2005 yılında inşa edilmiştir. Hindistan’dan gelen kırmızı kumtaşı kullanılarak inşa edildi ve özenli mimari ve dekoru, Hindistan’ın geçmişinden yoğun izler taşımaktadır.

Bu bina, Swaminarayan inancına adanmıştır ve dünyadaki dinin en büyük tapınağıdır. Binanın merkezinde, 3,5 metre boyunda ziyaretçilerin üzerinde duran dinin kurucusunun altın bir heykeli bulunuyor.

Kamera dahil tüm elektronik cihazların tapınakta yasak olduğunu ve girmeden önce kapatmanız ve elinizde tutmamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Mathura ve Vrindavan

Mathura vrindavan
Mathura vrindavan

Bu iki kasaba, Uttar Pradesh bölgesindeki Delhi’nin güneyindedir ve Hari Krishna inancının merkezindedir. Tüm bölge, tapınakları ve turistler ve Krishna inancının takipçileri tarafından ziyaret edilebilecek güzel bahçeleriyle Lord Krishna’ya ait anıtlarla doludur.

Yerel rehberler sizi her iki kasaba çevresinde de gösterebilir ve size her iki kasaba tarafından derinlemesine şekillenen bölgenin tarihini ve dinini öğretebilir. Her iki kasaba da bir günlük gezide ziyaret edilebilir.

Kachhpura

Kachhpura
Kachhpura

Agra’nın eteklerinde, Tac Mahal’ı geçtikten sonra, Kachhpura köyü size büyük şehirler ve turistik cazibe merkezlerine kıyasla Hindistan’ın bambaşka bir deneyimini yaşatacak. Köy, Hindistan’ın merkezindeki kırsal yaşam tarzının mükemmel bir örneğidir ve geleneksel Hint el sanatlarına ve sanat eserlerine bakmak ve satın almak için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Hindistan’ın İslam kültürü de burada yaygındır ve köyde iken Humayun’un camisini ziyaret edebilirsiniz. Merkezi avlu, daha büyük şehir pazarlarından daha fazla kırsal hissi olan bir yerel pazara sahiptir.

Eski Delhi

Eski Delhi
Eski Delhi

Şehirde kalmak istiyorsanız, ancak modern Yeni Delhi’den tamamen farklı bir deneyime ihtiyacınız varsa, Eski Delhi, şehrin en iyi yerlerinden bazılarına sahip olmasına rağmen, çoğu kez Hindistan’a gelen ziyaretçiler tarafından göz ardı edilen şehrin bir parçasıdır.

Dünyadaki neredeyse tüm diğer şehirlerden daha eski olan Eski Delhi, Babür İmparatorluğu’nun başkentiydi ve geleneksel Hint kültürünün bazı harika örneklerini içeriyordu.

Küçük lokantalar, canlı pazarlar ve inek dolu sokaklar, şehrin bu kesiminde sık görülen şeylerdir ve şehrin geri kalanından tamamen farklı bir dünya gibi hissedilebilir. Yeni Delhi’de kalıyorsanız, bu harika bir günlük gezi yapabilir ve kaçırılmamalıdır.

Mehrauli Arkeoloji Parkı

Mehrauli Arkeoloji Parkı
Mehrauli Arkeoloji Parkı

Şehrin hemen dışında yer alan Mehrauli Arkeoloji Parkı, Delhi’nin koşuşturmasından uzakta, taştan yağılmış bir alandır. Park, hem Babür hem de İngiliz İmparatorlukları döneminde inşa edilen tapınaklar dahil olmak üzere, Hindistan’ın tarihi boyunca 440’den fazla anıtla doludur.

Bölge çoğunlukla ormanlıktır, komşu şehirden tamamen farklı bir hava verir ve ortada küçük bir köy vardır ve size yerel kültür hakkında fikir verebilir. Ana cazibe merkezleri Balban ve Quli Han mezarlarının yanı sıra komşu cami ve antik krallara ait anıtlardır.

Ranthambhore Ulusal Parkı

Ranthambore Ulusal Parkı
Ranthambore Ulusal Parkı

Yaban hayatı hayranları, Hint vahşi doğasındaki doğal yaşam alanlarında kaplan, leopar ve makakların yanı sıra diğer hayvanların birçoğunu keşfedebileceğiniz Ranthambhore Milli Parkı’na günübirlik bir geziyi seveceklerdir.

Komşu Rajasthan’da yer alan Ranthambhore’a, rehberli bir turun parçası olarak kolayca ulaşılabilir. Rajasthan’ın doğal yaban hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için parkın sunduğu rehberli turlardan birini alarak iklim değişikliği ve kaçak avlanma ile ilgili modern koruma çabaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Park boyunca ulaşım ağı, ziyaretçileri güvende tutmak için tasarlanmıştır.

Chandigarh

Chandigarh

Hindistan’ın geri kalanına kıyasla, Chandigarh tuhaf ve değişik görünebilir. Ülkenin ilk planlanan şehri, modern Delhi kasabaları ve şehirleri ile yakınlardaki Delhi’ye oranla daha fazla ortak noktası var.

Kasaba, iyi havalar ve uzak dağların muhteşem manzarasıyla ünlüdür. Çok çeşitli müzeler, sanat galerileri ve özenle düzenlenmiş bahçeler, ziyaretçilere, Hindistan’ın diğer yerlerinde birçok turistin yaşadığı duyusal aşırı yüklenin ardından huzurlu bir mola imkanı sunuyor.

Hindistan’ın son moda alışverişine verdiği cevabı deneyimlemek için harika bir yer ve şehrin kozmopolit doğası, çok çeşitli uluslararası mutfakların gelişmesine izin vermiştir.

Haridwar ve Rishikesh

Haridwar ve Rishikesh
Haridwar ve Rishikesh

Delhi’nin kuzeyi, Haridwar ve Rishikesh bölgesi, Ganj’ın turları için başlangıç ​​noktası ve her iki kasabadan görülebilen ormanlık dağlara sahip. Bunlar Hindu kültürünü deneyimlemek için harika yerlerdir ve her ikisi de tek bir günlük gezide kolayca kaplanabilir.

Ganjların karşısına bir köprü alabilir, ülkedeki en eşsiz yemeklerden bazılarını tadabilir ve Hindistan’daki en yaygın olarak uygulanan din olan Hinduizm hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tabii ki, hem kasabalarda hem de Haridwar’da keşfetmeniz için bolca tapınak var, ancak daha çok mükemmel sokak yemekleri ile ünlüdür.

Hauz Khas

Hauz Khas

Güney Delhi’nin eteklerinde yer alan Hauz Khas, modern kültürle tarihi eklektik bir karışımda bir araya getiren yaratıcı bir mahalle. Bölgedeki binaların birçoğu 14. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak modern grafiti ile boyanmış, ortalama ziyaretçiye çok özel bir deneyim yaşatıyor.

Bölge, Hauz Khas’a merkezi şehirden ilginç bir günlük gezi yapmak için ilginç restoranlar, benzersiz butikler ve bağımsız sanat alanları ile doludur.

Kurukshetra

Kurukshetra

Kurukshetra, Haryana bölgesindeki Delhi’nin kuzeyinde bulunan kutsal bir şehirdir. Hindistan’ın diğer bölgeleri kadar turist dolu olmayan kentte ziyaret etmek için mükemmel dini yerler bolca bulunur.

Kentte hem İslam’a hem de Hinduizm’e adanmış birçok kutsal yer vardır, ancak Müslüman kutsal belgeler, Meşrut İmparatorluğu’ndan beri şehri belgelemiştir ve şehir, İslami Hint kültürüyle derinden iç içe geçmiştir.

Ayrıca şehrin eteklerinde ilginç bir timsah parkı var ve sokaklar havuç suyu satıcılarıyla dolu.

Bareilly

Bareilly

Uttar Pradesh şehrinde şehrin doğusunda yer alan Bareilly, modern Hindistan’ın mükemmel bir örneğidir. Ülkedeki diğer her kasaba gibi, ziyaret edebileceğiniz birçok ilginç tapınak var ve bunlar Hindu ibadetinin daha modern örneklerini sergiliyor.

Şehrin hemen dışında, yerel çocuklarla ünlü bir eğlence parkı olan Fun City, bazı büyük restoranlar ve Boond adlı bir bitişik su parkı bulunmaktadır.

Noida

Noida

Delhi’nin hemen dışında, Uttar Pradesh’te yer alan Noida, Delhi’nin işlek bölgelerinden uzakta bir sığınaktır. Çoğu Hint şehrine kıyasla, Noida kirlilik ve trafik seviyelerinde düşüktür ve ülkenin başkentinden bir günlük bir geziye giderken oldukça huzurlu görünecektir.

Noida Film City, film ve TV endüstrisi için yerel bir merkezdir ve yerel ünlüleri tespit etmek veya en son Bollywood filmlerini kontrol etmek için harika bir yerdir.

Alışverişçiler, modern alışveriş merkezlerini sevecek ve sporun hayranları için şehirde büyük bir golf tesisi var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir