İçindekiler

Kampa veya ormana gezmeye gittiğimizde aklımıza ilk gelen ya yabani bir hayvan ile özellikle de ayı ile karşılaşırsak ne yapacağız olur. Doğada ayı ile karşılaşmak isteyeceğimiz son şey olmasına rağmen bu durumda ne yapacağımızı da bilemeyiz.

Ayı ile ilgili uzmanların veya tecrübeli kişilerin farklı görüşleri bulunmaktadır. Benim gibi düşünenlere ayıların zararsız olduğunu ve mecbur kalmadıktan sonra insanlara saldırmayacağını düşünür. Diğer kesim ise ayıların ne yapacağını kestiremeyeceğini ve tehlikeli hayvanlar olduğunu düşünür. Aslında iki tarafta haklıdır. Gelin şimdi doğada ayı ile karşılaşınca ne yapılmalı sorusunun cevabını verelim.

Doğada Ayı İle Karşılaşınca Ne Yapmalı?

Ayılar insanlar gibi iç güdüleri ile hareket eden ve ailesini korumaya çalışan hayvanlardır. Çok uç durumlar olmadığı sürece insanlar ile karşılaşmayı istemezler. Güçlü koku duyusu ve ses işitme duyusu ile insanların yanına yaklaşmakta istemezler. Ayrıca ayılar da insanlar kadar sosyal hayvanlardır. Aileleri vardır ve tek amaçları onları olası saldırılara karşı korumaktır.

Ayıların en saldırgan oldukları dönemler çiftleşme, yavrulama dönemleri ve yavrularını büyüttükleri sıralardır. Bu nedenle bu süreçler esnasında ayılar ile karşılaşmak tehlikelidir. Eğer ayıların yuvasına yakın bölgelerde konaklamazsanız veya yavrularına bir tehdit oluşturmazsanız bir zarar görmezsiniz.

Kamp Sırasında Ayılardan Korunma Yöntemleri

Ayı
Ayı

Kampta ayı saldırısı tehlikesinden korunmak, onları bölgeden uzak tutmaktan geçer. İşte bu nedenle sessiz olmamalısınız. Bölgeye ilk geldiğinizde gürültü yapmanız sizin için önemlidir. Ayrıca kampınızı kurduğunuz bölgenin çok yakınında yağlı ve ağır kokulu yiyecekler pişirmemekte büyük önem arz eder. Örneğin, pişirdiğiniz yağlı yiyecekler (ızgara vs) piştiği sırada yapını ateşe ve yere damlatmasıyla kokusunu bir süre daha etrafa yayacaktır. Bu nedenle ayılarda yemek bulma arzusuyla bölgeye yaklaşabilir.

Yiyeceklerinizi çadırınızın içinde tutmanız sizi tehlikeye sokabilir. Ayrıca yiyecekleriniz poşet içerisinde tutmak yetmeyecektir. Bu nedenle malzemelerinizi plastik kaplarda saklayabilir ve bunu da poşet ile birlikte çadırınızın biraz daha uzağına koyabilirsiniz. Malzemelerinizi ağaca asmanız da yeterli gelmeyecektir. Çünkü ayılar en az insanlar kadar meraklı hayvanlardır ve bilinmeyen bir nesne onların merakını daha da artıracaktır.

Ayılar kamp bölgesine adım attığınız anda sizin kokunuzu alabilir ve sesinizi işitebilir. 4 – 5 km menzilli koku ve ses alma duyuları gelişmiştir.

Ayı İle Karşılaştırdığımızda Ne Yapmalıyız?

Kamp
Kamp

Ayılar ile karşılaşmanız çok olası değildir. Ancak oldu da bir ayı ile karşılaştınız. Kaçmak veya ağaca tırmanmak sizi kurtarmayabilir. Aslında hep aynı şeyler söylenir. Kendini büyük göster, ses çıkar gibi. Evet bu yöntemler etkilidir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

Tek başınıza kamp yapmak veya ormanda bulunmak tehlikelidir. Ayının tek başında gördüğü bir kişiye saldırması daha kolaydır. Ancak iki veya üzeri kişiye saldırması biraz daha zor olacaktır.

Kamp Bölgesinde Ses Çıkarın!

Çok ses çıkarmanız da ayıların size yaklaşmamasını sağlar. Özellikle kamp kuracağınız bölgeye gelirken ve geldiğinizde yüksek sesle konuşun ve çevredeki yabani hayvanların uzaklaşmasını sağlayın.

Su Kaynaklarına Çok Yakın Olmayın!

Bu da bildiğiniz bir şey ancak yine de eklemek istiyorum. Su kaynaklarının çok yakın bölgesinde kamp kurmak tehlikelidir. Sadece ayılar için değil kurt, tilki ve diğer hayvanlar özellikle geceleri ve sabaha karşı su içmek için buralara gelecektir ve su ile arasında siz de tehlike olursunuz. Bu nedenle biraz daha uzak bölgeleri tercih edin.

Ayılardan Kaçamazsınız!

Ayılardan kaçma şansınız çok düşüktür. Onlardan hızlı koşamazsınız. Bu nedenle emin ve yavaş adımlar ile geri çekilmek daha doğru olacaktır. Tabi bu süreçte kendinizi büyük gösterin ve ses çıkarın.

Diğer Yöntemler

Yurt dışında ayılar için biber gazı satılmaktadır. Ancak ülkemizde satılanlar kaliteli değildir ve yurt dışındaki biber gazı kadar etkili değildir.

Ateş ayıyı ve diğer yabani hayvanları sizden uzak tutacaktır. Sürekli ateş yanması sizi koruyacak bir diğer yöntemdir.

Türkiye’de Ayı Türleri

Ülkemizde bilinen sadece Boz Ayı yaşamaktadır. Boz ayılar çekingen hayvanlardır ve size yaklaşmak istemezler. Lakin bu demek değil ki onları alt edebilirsiniz. Ayılara saygı duymalı ve ormanın onların evi olduğunu unutmamalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir