Dominik Cumhuriyeti aynı zamanda Dominicana Republica olarak da bilinir.  Dominik Haiti ile Karayip adasını paylaşarak Hispaniola adasını iki farklı ülkenin paylaştığı bir ada dönüştürüyor! Kristof Kolomb, 1492’de Dominik Cumhuriyeti’ni araştırdı. Ülke, Fransızlar ve hatta Haiti ülkesi tarafından devralındı ​​ancak 1844’te Dominik Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ülke düşmana karşı galip geldi.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Dominik Cumhuriyeti aynı zamanda Dominicana Republica olarak da bilinir.  Dominik Haiti ile Karayip adasını paylaşarak Hispaniola adasını iki farklı ülkenin paylaştığı bir ada dönüştürüyor! Kristof Kolomb, 1492’de Dominik Cumhuriyeti’ni araştırdı. Ülke, Fransızlar ve hatta Haiti ülkesi tarafından devralındı ​​ancak 1844’te Dominik Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ülke düşmana karşı galip geldi.

Bu arazinin her yüzü ilginç bir hikaye. La Hispaniola adası olarak bilinirdi, sömürge döneminde böyle adlandırıldı, bağımsızlığını kazandıktan sonra ‘La República Dominicana’ olma yolunda birçok değişiklik, vahşilik, komplo ve düşüş yaşadı. Bundan sonra bile, ülke siyasi istikrarsızlık, hükümeti bastırma ve yoksul ve istikrarsız bir ekonomi açısından çok fazla karmaşaya mahkum edildi. Ancak, şimdi, bu ulus demokratik bir ulus, turizm ve tarım ekonomik gelirin ana kaynağı olduğu.

Dominik Cumhuriyeti’nin ulusal marşı Himno Nacional’dır . Şaşırtıcı bir şekilde, ‘Dominik’ terimi marşlarında bir kereliğine bile görünmüyor.

Dominik Cumhuriyeti ismi çoğu zaman Dominicana Republica’nın kısaltılmış hali olan “DR” şeklinde de kullanılmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti iklimi genellikle “sonsuz yaz” olarak bilinir. Bunun nedeni, sürekli güneşli ve tropikal ikliminin olması.

Kristof Kolomb burayı keşfedince oranın yerli halkı olan Taino Kızılderili insanlarla tanıştı. Taino kelimesi onların dilinde “iyi” veya “asil” anlamına gelmekteydi. Tıpkı isimleri gibi davrandılar ancak İspanyollar tam tersi bir şekilde davrandı.

Kolomb 5 Aralık 1492’de adayı keşfetmeden önce “Hispaniola” adını vermişti, Taíno Hintlileri Quisqueya , Haití veya Bohío olarak adlandırdılar . Quisqueya anadilinde ‘Bütün Arazilerin Anası’ anlamına geliyordu. Bu kelime aynı zamanda ülkenin başka bir adı olan DR’nin milli marşında da görülüyor.

“Dominik bayrağı”, Dominik Cumhuriyeti’nin geleneksel yemekleri olarak bilinen prinç, fasülye, plantain (şekil olarak muza benzer) ve et içerir.

Yiyecekleri deniz ürünleri, plantainler, pirinç, güveç, güveç ve et yemeklerinden oluşur. Onların mutfağı, geleneksel Taíno, Afrika ve Latin Amerika tariflerinin bir karışımıdır.

Bu ülke, dünyaya müzik, yazı, spor ya da resim gibi alanlarda ünlü sanatçıları kazandırmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Julia Alvarez, Juan Marichal, Albert Pujols, Juan Luis Guerra ve daha birçoğu.

Dominik Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, Major League Baseball (MLB) oyuncu sayısında ikinci sırada yer almaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’nin bayrağı 3 renkten oluşur: Kırmızı, Mavi ve Beyaz. Mavi, Tanrı’nın korumasını sembolize eder, kırmızı, ülke için kurduğu kurtarıcıların kanıdır; beyaz, özgürleştiricilerin mücadelesini temsil eder; böylece torunları, özgür bir ulusta yaşayabilir.

Ülkenin başkenti olan Santo Domingo, 1496 yılında Batılı Yarımkürede Avrupa yerleşiminin yapıldığı en eski yerdir.

Bu ülkede bağımsızlık tarihi dört yıldır : (i) 1 Aralık 1821, İspanya’dan bağımsızlığa kavuştuğunda; (ii) 27 Şubat 1844, Haiti’den bağımsızlığa kavuştuğunda; (iii) 16 Ağustos 1863, 3 Mart 1865’te tekrar İspanya’dan bağımsızlığa kavuştuğunda; ve (iv) 12 Temmuz 1924’te, Birleşik Devletlerin siyasi müdahalesinden kurtulduğu zaman. Bununla birlikte, 27 Şubat 1844, resmi Bağımsızlık Günüdür.

Dominik Cumhuriyeti, La República Dominicana olarak da bilinir ve köken bilgisine dayalı sıfatname ismine sahip olan sadece iki ülkeden biridir. Diğer ülke Orta Afrika Cumhuriyeti’dir.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki ana tatil günleri 27 Şubat Bağımsızlık Günüdür; 26 Ocak, Duarte Günü, Juan Pablo Duarte olarak Dominik Cumhuriyeti’nin kurucu atalarından biriydi; 21 Ocak, patronluğu “Our Lady of Altagracia” şerefine; 16 Ağustos Restorasyon Günü; ve 6 Kasım Anayasa Günü.

2006 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde bir şehir olan Bajos De Haina , kurşun zehirlenmesi nedeniyle çevreci bir kurum olan Blacksmith Institute tarafından dünyadaki en kirli 10 çevre listesine dahil edildi.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki en uzun nehir , ulusun en önemli nehri sayılan Yaque del Norte’dir

ominik Cumhuriyeti ülkenin ana endüstrilerinden biri olan şeker işleme konusunda bilinir. Bunun dışında turizm, tütün, ferronickel ve altın madenciliği, çimento, tekstil vb. Diğer ana endüstriler de vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir