Almanya‘nın en bilinen kentlerinden birisi olan Dortmund, kendine has karakterini ve kültürünü tüm kent geneline yansıtarak insanları etkilemeyi başarabilen bir yapıya sahiptir. Her sene pek çok turist Avrupa’nın çeşitli yerlerinden bu kente gelerek ziyaretlerde bulunur.

Dortmund Nüfus

Coğrafi olarak kuzeybatı Almanya toprakları üzerinde konuşlanmış olan Dortmund, Ruhr bölgesi sınırları içinde yer alır. Eyalet olarak Kuzey Ren-Vestfalya’ya bağlı olan kent, yaklaşık 600.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bu özelliği ile ait olduğu bölgenin en büyük, Almanya’nın 7. büyük ve Avrupa Birliği’nin de 34. büyük şehridir.

Dortmund Ekonomi

Dortmund ticari hayatın canlı olduğu bir kenttir; Dortmund-Ems Kanalı da Kuzey Denizi ile Dortmund Limanı’nı birbirine bağlayan oldukça büyük bir kanal olarak dikkat çeker. Söz konusu kanal aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük kanalıdır. Ekonomik anlamda kaynak olarak görülen kömür ve demir işletmeleri, kent genelinde istihdam olanağı da sağlar. Aynı zamanda pek çok iş merkezi de kentte bulunur.

“Yeşil Metropol” ismi ile de bilinen Dortmund, kent genelinde çok sayıda park, su yolu ve yeşil alana sahiptir. Bundan dolayı da yaşam kalitesi yüksektir. Gerek merkezde gerek Dortmund’un çevresinde hem yaz hem de kışları ziyaret edilebilecek pek çok doğal güzellik bulunur.

Dortmund Ulaşım

DORTMUND - Almanya
DORTMUND – Almanya

Dortmund ulaşım yönünden de ilginç özelliklere sahiptir. Kent merkezinde trafik yoğunluğu oldukça azdır. Taşıt kullanımı fazla değildir. Ancak tren istasyonu son derece yoğun kullanılır. Toplu taşıma kullanımının yaygınlığı bu kentte rahatlıkla gözlenebilir. Öte yandan kentin havaalanı da doğu kısımlarda bulunur.

Tarihi açıdan önem arz eden çok fazla nokta yer almasa da, kent merkezindeki müzeler ve tarihi kiliseler ziyaret edilebilir. Kent meydanında bulunan kafeler ve restoranlar sosyal hayat içinde sıkça ziyaret edilen mekanlardır. Bisiklet kiralanıp hem merkezde, hem de kasabalarda gezintiler yapılabilir.

25.000’den fazla öğrencisi olan Dortmund Üniversitesi kente farklı bir hava katarken, şehrin takımı olan Borussia Dortmund da dünyaca tanınan bir futbol kulübü olduğu için bu bölgeye olan ilgiyi artırır. Kışın bol yağış alan kent, yazın nispeten daha sıcak bir havaya sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.