Stres, iş, okul ve zorlu hayat şartları arasında insanlar kafalarını dinlemek ister. Bu zorlu zamanlarda aranan şey ise huzur olur. Bazı insanlar yaşadığı şehri değiştirmek ister, bazıları ise tatilde huzuru koklar. İşte huzura kucak açmak isteyenler için dünyanın en huzurlu şehirleri:

Reykjavik, İzlanda

reykjavik
reykjavik

Dünyanın en kuzeyinde, aynı zamanda kutup bölgesine en yakın yerde bulunan Reykjavik, küçük bir şehir. Ancak vadettikleri şehirden çok daha fazlası. Muhteşem doğası ile ateş ve buz ülkesi olan bu ülkeye hayran olmamak elde değil. Global Barış Endeksi’nde göre birinci sırada karşımıza çıkan İzlanda huzurun simgesi olmuş ülkelerden. Gayzerlerden çıkan buharla çalışan türbinlerin elektrik verdiği ülke aynı zamanda çevre dostu bir şehir arayanlar için de çok uygun.

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka
Kopenhag, Danimarka

Doğa ve sanatın bir arada bulunduğu Kopenhag insanların sakinliği ile hayatın tadını çıkarmaları ile dikkat çekiyor. Andersan masallarında gibi hissedeceğiniz bu şehir kuzeyin romantik şehri olarak biliniyor. Huzur ve sakinliğin kalbi olan Kopenhag Global Barış Endeksi’nde ikinci sırada yer alıyor.

Ljubljana, Slovenya

Ljubljana, Slovenya
Ljubljana, Slovenya

Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana küçük bir şehir olmasına rağmen büyüleyici yerler arasında yer alıyor. Green capital unvanına sahip olan Ljubljana, yemyeşil doğası ile birlikte huzuru hissedebileceğiniz kentlerden. Doğa sporları ile ilgilenenler için de şehir doğru adres.

Viyana, Avusturya

Ljubljana, Slovenya

Avrupa’nın kültür ve sanat başkentleri arasında yer alan Viyana büyüleyici atmosferiyle popüler şehirler arasında yer alıyor. Burada mimarisi, kahve kokusu, müzikleri ile kendinizi bambaşka hissedebilirsiniz. Huzur ve güveninin birleştiği Viyana’da ruhunuzu arındarabilirsiniz.

Wellington, Yeni Zelanda

Wellington, Yeni Zelanda
Wellington, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın başkenti olan Wellington yemyeşil alanları ile sevilen şehirlerden arasnda yer alıyor. Popüler filmlerden biri olan Yüzüklerin Efendisi’nin bazı sahneleri de Wellington Ormanları’nda çekilmiş. Huzur isteyenler için doğasıyla ön plana çıkan Wellington listeye eklenmesi gereken yerler arasında olmalıdır.

Bern, İsviçre

Wellington, Yeni Zelanda
Wellington, Yeni Zelanda

Sakin ve huzur dolu bir kent olan Bern İsviçre’nin başkenti. Alp Dağları ve kayak cenneti olan bu ülkede doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Yemyeşil manzaralar sunan Bern’de huzuru her köşede hissedebilirseniz. Tarihi binaları da sevenler için güzel bir yer olan Bern görülmesi gereken arasında yer alıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir