1999 yılında il olan Düzce, Batı Karadeniz’de bulunan şirin şehirlerimizden. 1999 Gölcük depreminden sonra şehir büyük ölçüde zarar görse de sonraları kendini onarmayı ve büyümeyi başarmış.

Bölgenin tek Antik Kenti olma özelliğine sahip olan Düzce, tarihte Hitiler, Roma, Bizans, Osmanlı dört farklı döneme tanıklık etmiş.

Şehir günümüzde doğal güzellikleri, tarihi yerleri gibi önemli noktalarıdan dolayı gezilecek yerler listelerinde yer almaktadır.

Efteni Gölü

Efteni Gölü
Efteni Gölü

1992 yılından bu yana avlanma gibi tedbirler alınarak koruma altına alınmış olan Efteni Gölü, toplamda 150 farklı çeşitte kuşa ev sahipliği yapıyor.

Yaban ördekleri, leylekler, angıt gibi hayvanların yanı sıra nadiren görülebilen veya nesli tükenmeke olan kuş türlerinede burada gezerken sıkça rastlamanız mümkün.

Büyük Melan kanalı sayesinde buradan akan sular Karadeniz’e dökülmekte.

Melen Çayı

Melen Çayı
Melen Çayı

Raftingçilerin sıkça uğradığı yerlerden biri olan Melen Çayı, ziyaretçilere heyecan dolu anlar yaşatabiliyor.

Her yaştan ziyaretçi burada rafting turlarına katılabiliyor, rafting haricinde ise ATV safarisi, çadır kampı, paintball, zipline gibi birçok aktivite olanağı sağlamakta.

Özellikle ilkbahar aylarında haraketli geçmekte, burayı ziyaret etmek isterseniz Düzce ilinin Yığılca ilçesinde yer alıyor.

Hemşin Köyü Camii

Hemşin Köyü Camii
Hemşin Köyü Camii

Farklı mimarisi ile ziyaretçiler tarafından beğenilen bu camii, Hemşin köyünde yer alıyor.

1877 yılında Osmalı ve Ruslar arasında gerçekleşen savaştan sonra Artvin’den bu bölgeye gelen Hemşinliler tarafından kurulmuş. 150 yıldan fazla bir geçmişe sahip.

İlk katında taş işçiliği, ikinci katında ise çantı tekniği uygunlarak yapılmış olup minaresi ahşaptandır.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası
Fakıllı Mağarası

Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı olan Fakıllı Köyün’de bulunan mağara, adını bu köyden alıyor. Toplam 1 km. uzunluğundaki mağaranın 350 metresi ziyarete açık. Mağara girişine geldiğimizde görevli 5 TL karşılığında bizi içeriye alıyor, içeriye girildiğinde sağlık ocağı gibi bir havası mevcut öyleki astım hastalarına bu mağaranın iyi geldiği halk tarafından söylenmekte.

Birinci Derecede Sit alanı olan Mağara içerisinde birçok doğal güzellikler yer alıyor ayrıca mağara çevresinde yapılan düzenlemeler sonrasında piknik alanı oluşturulmuş.

Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi

Akçakoca’nın önemli yerleri arasında olan Ceneviz Kalesi, UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici listesinde yer alıyor. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bu bölgede deniz ve kum’da vakit geçirebilir veya piknik yapabilirsiniz. Şehir merkezine 3 km. uzaklıkta bulunuyor, mavi bayraklı plaj listesinde yer alıyor.

Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi

Samandere Köyü içerisinde yer alan Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, çevresinde zengin bir bitki örtüsün yer alıyor ayrıca ülkemizin tescil edilmiş ilk tabiat anıtı olma özelliğine sahip.

Orman Bakanlığınca burası “Tabilat Anıtı” olarak tescillendirilmiş, Şelale’de birçok farklı doğal taş bulunuyor ayrıca piknik yapabileceğiniz (mangal yapılamıyor) birçok alan mevcut.Eğer çocuklarınız ile bu bölgeyi ziyaret etmek isterseniz kayma riskine karşı dikkatli olmanızda fayda var.

Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi
Konuralp Müzesi

1977 yılında yapımına başlanan Müze, 1992’de bitirilmiş daha sonra 1994 yılında açılmış olup arkeolojik, etnografik, sikke gibi çeşitli 6081 adet esere ev sahipliği yapıyor.

Konuralp Müzesi yada diğer adı ile Prusias ad Hypium içerisinde 3 adet teşhir salonu, 1 adet laboratuar, 2 depo ve 1 konferans salonu yer alıyor.

Ziyaret etmek isterseniz Konuralp ilçesinde bulunuyor yazları 09:00 – 19:00 kışları ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

Müzeye girişler ise ücretsiz,  dini bayramların ilk günü saat 13:00’e kadar kapalı olduğunuda unutmamak gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir