İçindekiler

Edirne , İstanbul’dan günübirlik gidilebilecek tek şehir. Öyle ki merkezi birkaç vakitte gezilebilir. Her yer birbirine çok yakın. Edirne merkezde görülecek yerlerin tamamını göreyim derseniz 20 km’de dolaşmak mümkün. Ciğeriyle ünlü Edirne’de Gezilecek Tarihi Yerler itibariyle nihai 100 senelik tarihin varlıklı çocuğu diyebiliriz.

Edirne’de Gezilecek Tarihi yerler sorusuna cevap vermeye başlıyoruz ;

Edirne, Yunanistan’a yakınlığı hasebiyle hazır vizeniz varsa gidebileceğiniz, ufak tek kaçamak yapabileceğiniz yerlerden biri. Yunanistan’a günübirlik gidip gelen çok Edirneli var. Bu fikri cepte bulundurun. Edirne gezimize Selimiye Camii ve civarından başlıyoruz. Ardından ise peşi sıra Edirne’de gezilecek yerleri geziyoruz. İşte adım adım Edirne gezi rehberi.

Edirne Selimiye Camii

Edirne Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın maharet yapıtı Selimiye Camii, her Edirne ziyaretinin merkezi ve ilk durağıdır. Hayranlık uyandıracak kadar iyi tek işçiliğe bulunduran Selimiye Camii, kolaylıkla gezilebiliyor. Selimiye Camii’nin bağlı yer aldığı binalar arasında Edirne Türk İslam Yapıtları Müzesi‘ni ve karşısındaki Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Selimiye Camii’nin yakınında tespit edilen Üç Şerefeli Camii‘de Edirne’de görmeniz lüzumlenen binalar arasında kesinlikle olmalı. İzmir’in fethi üstüne İzmir’den kazanılan ganimetler kullanılarak inşa edildiği söylenen Üç Şerefeli Camii, burma motifli minaresinden kaynaklı Burmalı Camii şeklinde de biliniyor. Edirne Selimiye Camii etrafındaki ara sokaklarda park kısmı bulabilirsiniz, fakat bunun için bir miktar arayış içerisinde olmanız gerekiyor. Etrafta birden fazla otopark var, aracınızı otoparklara da bırakabilirsiniz. Giriş çıkış saat fiyatlarını ve kaç saat kaldığınızı muayene edin. Kapıdaki panolarda yazan miktardan çok ücret talep edebiliyorlar.

Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Muhabereyi Müzesi

Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Muhabereyi Müzesi

Şükrü Paşa, Balkan Savaşları esnasında Edirne’yi, Bulgar ve Sırp saldırılarına karşı 5 aydan çok müddet savunmuş ve üstün tek direniş göstermiştir. Şükrü Paşa Anıtı ise Mehmet Şükrü Paşa’nın naaşının yer aldığı yerdir, fakat daha fazla tek abide niteliğindedir. Derhal arkasında ise Kıyık Tabya bulunuyor. Savunmanın geçtiği bu binalar son zamanlarda Balkan Muhabereyi Müzesi olarak kullanılıyor.

Edirne Sarayı

Edirne Sarayı

Eski Edirne Sarayı’nın yer aldığı alana gidiyoruz. Şükrü Paşa Anıtı’ndan Külüstür Edirne Saray‘a doğru hareket ediyoruz. Mimar Sinan Caddesi ve Saray Yolu’nu izleyerek 4,9km (10dk) ardından Külüstür Saray’a ulaşabiliriz. Bu seviyede vasıta park sorunu yok. Son zamanlarda saraydan defa kalıntıları görürüz burada, zira 93 Harbi’nde Ruslar Edirne’yi işgal etmiş ve bunun üstüne Osmanlı askerleri cephanenin Rusların eline geçmemesi için cephaneliği patlatmış. Bu da devasa tek felakete sebep olmuş.

Eski Saray’ın yer aldığı bölgede bulunan Edirne Balkan Muhabereyi Şehitliği ise Balkan Muhabereyi esnasında tutsak düşen ve hayatlarını kaybeden sivil ve askerlerin hatırasına yaptırılmış tek şehitliktir. Tuna Nehri’nin başka doğrultusunda ise ünlü Edirne Ihtiyar Güreşleri’nin yapıldığı Kırkpınar Ihtiyar Güreş Alanı‘nı görürsünüz. Kırkpınar Şenlikleri’nin tertip ettiği mevki festival süreyi defa dinamik oluyor. Alanın etrafında de tarihe geçmiş ehemmiyetli pehlivanların heykellerini dikmişler.

Yağlı güreş alanının arkasındaki parktan içeri girerek 17. asırda inşa edilen IV. Mehmet Av Köşkü‘ne ulaşabilirsiniz. Av Köşkü tek istirahat odasına sahip. İçeride Topkapı Sarayı’ndan da herkesin bildiği sedirler yer alıyor. Sultanın av günlerinde gelip dinlendiği tek yer. Son zamanlarda etrafı çay bahçesi olarak kullanılıyor. Buraya gelen yol dar, fakat iki vasıta zor da olsa geçebiliyor. Köşkün orada öylece gözüküyor, etrafı daha fazla çay bahçesi ve muhtelif organizasyonların tertip ettiği tek alan olarak kullanılıyor.

II. Bayezid Külliyesi

II. Bayezid Külliyesi
II. Bayezid Külliyesi

Eskiden normal sağlık kurumu, sonraları ise ruh ve akıl sıhhati sorunlu olan hastalara görev veren tek hastaneye doğru yola çıkıyoruz. Burası II. Bayezid Külliyesi içerisinde bulunuyor. Külüstür Saray’dan 2km (4dk) uzaklıkta yer alıyor. Son zamanlarda Edirne Sıhhat Müzesi olarak kullanılıyor. Çoğunluklu olarak önceden uygulanan rehabilitasyon yöntemlerinden bahsediliyor.

Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık Tabyası

Edirne Hıdırlık Tabyası, Balkan Savaşları esnasında Edirne’yi müdafaa eden binalar arasındadır. Edirne’de çoğu tabya var, fakat Hıdırlık Tabyası, tabya türü askeri koruma yapılarının en büyüğüdür. Muhabereden ardından ehemmiyetini kaybeden tabyalar son zamanlarda restorasyon süreci yaşıyor.

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü ise Meriç Nehri üstünde Karaağaç ile Edirne arasındaki bağlantıyı gerçekleştiren tarihi ehemmiyeti yüksek köprülerden biri. Akşam vakitleri köprüye çıktığınızda güneşi nehirden batırabilirsiniz. Köprünün ortasındaki oturulacak alan da padişahın gün batımını izlemesi için yapılmış.

Edirne Şehir Ormanı

Edirne Şehir Ormanı
Edirne Şehir Ormanı

Meriç Köprüsü’nden Karaağaç doğrultusuna devam ettiğimizde sağ doğrultuda Edirne Şehir Ormanı yer alıyor. Burada yürüyüşe çıkabilir, dinlenebilirsiniz. Halk burayı daha fazla mangal için seçenek ediyor. Bilhassa bahar mevsiminde adamakıllı tek yer olduğunu söyleyebilirim. Araçlı ziyaretçiler için içeride otoparkı da bulunuyor.

Karaağaç

Edirne – Karaağaç

Edirne’nin en serin alanlarına geldi sıra. Belki de ağaç oranının kesif olması hasebiyle başka yerlerden henüz serin tek yapısı vardır. Türkiye’de kalan Karaağaç’ın Yunanistan hududuna 4km kadar mesafede olduğunu biliyor muydunuz? Edirne Garı’nın Karaağaç’a yapılmasıyla Karaağaç ili henüz da ilerlemiş, fakat Balkan Savaşları esnasında defa yorulmuştur. 1920’li senelerde Yunan işgali altında olan Karaağaç, Lozan Antlaşması ile Türkiye’ye verildi. Bunun üstüne Karaağaç’a Lozan Anıtı dikildi. Edirne Şehir Ormanı’ndan taşlı güzel tek yoldan ulaşılır Lozan Anıtı’nın yer aldığı bölgeye.

Eskiden gar binası olarak görev veren apartman son zamanlarda Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılıyor. Fakülte binasının bahçesinde gezebilir, Lozan Anıtı’nı yakından görebilirsiniz. Edirne için en manalı anıtlardandır. Hani dedik ya Edirne Garı Karaağaç’a inşa edildi diye. Son zamanlarda bu istasyon kullanılmıyor ama tren istasyonunu ve simge treni görebilirsiniz. Düğün çekimlerinin de tanınmış mekanıdır Karaağaç Tren İstasyonu.

Edirne’de ne yenir?

Edirne’de Gezilecek Tarihi Yerler bitti şimdi ki sorumuz Edirne’nin neyi meşhur? Edirne mutfağının en tanınmış yemeği köfte ve ciğerdir. Peki Edirne’de ciğer tava nerede yenir? Edirne’de iki lokanta ciğer ve köfte için çok seçenek ediliyor.
Aydın Tava Ciğer: Vaktiniz varsa Edirne’nin en meşhur ciğercisi Edirne Aydın Tava Ciğer’i deneyin. Tahmis Çarşısı No:8 adresinde bulunan Aydın Tava Ciğer’e gittiğinizde büyük ihtimalle sıra bekleyeceksinizdir. Burada yemek isteyen defa şahıs olmasından uzun kuyruklar olabiliyor. Yiyen derhal kalkıyor ki tek sıradakiler de bu tadı alsın. Aynı zamanda Aydın Ciğer Tava, Piyasa günleri kapalı. Nedeni ise defa enteresan, başka restoranlar da müşteri çeksin diye.

Köfteci Osman: Ciğer porsiyonlarının yanına efkâr sosu, soğan piyaz ve muhtelif baharatlar da geliyor. Ciğeri enfes hale getiriyor. En malum ve sevilen farklı tek mekan da Köfteci Osman. Bu lokanta da Selimiye Camii’nin yakınında. Ortakapı Caddesi üzerindeki Ciğerci Niyazi Usta da malum farklı tek ciğerci. Ciğer porsiyonlarının maliyeti ise ortalama 18TL.

Edirne nerede ve nasıl gidilir?

Edirne’de kişisel vasıta ile ulaşım: Edirne eğlenceli tek yolculukla gidiliyor. Yolları defa geniş ve tertemiz. İstanbul Edirne arası 240km. Trafik olmazsa ki İstanbul’dan ardından trafik olmuyor, 2,5 vakitte gitmek mümkün. Edirne’nin Kırklareli’ne mesafesi 68km, Tekirdağ merkez ile arasındaki uzaklık 116km. Edirne Çanakkale arasındaki uzaklık ise Gelibolu yarımadasından düşünürsek 180km (2sa 15dk). Edirne’ye İstanbul’dan otobüs ile ulaşım: Edirne’ye Esenler Otogar’dan otobüs ile ulaşabilirsiniz. Trakya Üniversitesi’nin güneyinde bulunan Edirne Otogar’a kadar gider otobüsler. İstanbul’dan yanlızca Metro Turizm, Edirne’ye kez tertip ediyor ve Edirne’ye otobüs bileti ücretleri 38TL civarında. Otogar TEM’e defa yakın ve kent merkezine şehiriçi otobüsler ile gidilebiliyor. Edirneliler Şehir Kart kullanıyor, Şehir Kart’ı olmayanlar ise 2,5TL ödeyerek kent merkezine ulaşım sağlayabiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir