Efes Antik Kenti ülkemizin tarihi dokusunun zenginleşmesini sağlayan önemli yerlerden birisidir. İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti; Yunan, Roma ve Türk olmak üzere birçok medeniyetin izlerini üzerinde taşımaktadır. Efes Antik Kenti kentine mimari gözle bakılmalıdır. Bu yerde olan kalıntılar incelendiği zaman kütüphanelerin, konaklama alanlarının, tapınakların olduğu görülür. Bu mimari yapılar da şüphesiz geçmişten bizlere haberler ulaştırmaktadır.

Efes Antik Kentinin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu yerin milattan önce 6000’li yıllara kadar geçmişi dayanıyor. Özellikle Hıristiyanlık için önemli olan Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf adlı yapıları içerisinde barındırıyor olması, Efes Antik Kentine her yıl binlerde turistin gelmesini sağlamaktadır. İlgili yerde yer alan Artemis Tapınağı da bölgenin ziyaret edilmesinde oldukça etkilidir.

Efes Antik Kenti üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda buranın Roma İmparatorluğu zamanında Asya’nın Başkenti olarak kabul edildiğini görüyoruz. En parlak dönemini bu zamanda geçirmiş olan Efes Antik Kenti, ilgili dönemde nüfusun en kalabalık olduğu yerlerden birisi olmuştur. Böylesine önemli şeyleri içerisinde barındırmasından dolayı Efes Antik Kenti UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan yerlerden birisi haline geldi. Anadolu Uygarlıkları makalesini inceleyerek bu tarihi yer hakkında daha fazla bilgiler de alınabilir.

Efes Antik Kenti nerededir?

Geçmişin izlerini taşıyan birçok mimari yapıyı içerisinde barındıran Efes Antik Kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Ege bölgesinin en önemli turistik yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Efes Antik Kentini gizemli kılan bir değer husus bu kentin savaşçı kadınlar tarafından kurulduğuna inanılmasıdır. Çok eski zamanlardan günümüze kadar bozulmadan ulaşan en önemli tarihi yapılardan olan Efes Antik Kenti, ülkemizin zenginliğine zenginlik katmaya devam ediyor.

Efes Antik Kenti limanı olan bir yerdir. Bu yüzden ticaretle uğraşan çok sayıda göçmen kişi ticaretleri sırasında burada yaşam sürmüştür. Bu kentte çok sayıda medeniyet yaşam sürse de ilgili yerden günümüze kadar ulaşan en önemli yapılar General Lisimahos dönemine aittir. Efes Antik Kenti belki bir Tac Mahal kadar popüler değildir ancak ülkemizin tarihinin zenginleşmesini sağlamaktadır.

Efes Antik Kenti mimari özellikleri

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti mimari yapıları ve bu mimari yapıların düzenleri ile dikkat çeken bir yerdir. Bu antik kentte yer alan sokakların tamamı birbirini dik bir şekilde keser. Günümüzde bu düzen uyarlandığında karşımıza ızgara planı çıkmaktadır. Yani günümüzde ızgara planı adıyla yapılan uygulamalar eski dönemlerde de uygulanmıştır. Şehrin yer aldığı kalıntılar incelendiğinde mimari yapılan büyük kısmında özel mermerlerin kullanıldığı görülüyor. Mermerlerin üzerine yapılan oyma şeklindeki işlemeler ilgili dönemde el sanatlarının da gelişmiş olduğunun bir kanıtıdır.

Milattan önce 1330 yılında Türklerine egemen olduğu Efes Antik Kenti, liman özelliğiyle ön plana çıkar. Zaman içerisinde deniz alt akıntılarla limanı doldurmuş ve burası büyük ölçüde kapsamlı liman özelliğini yitirmiştir. Şehre olan ilgi limandan dolayı olduğu için de mimari yapılar görmezden gelinerek Efes Antik Kenti eski ilgisini kaybetmiştir.

Efes Antik Kentini inceleyecek olursanız tarih sahnesi açısından önemli olan birçok mimari yapının burada yer aldığını görürsünüz. Artemis Tapınağı, Celsius Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar, İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, St. Jean Bazilikası, Yukarı Agora, Bazilika, Prytaneion, Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Magnesia Kapısı, Doğu Gymnasiumu, Herakles Kapısı, Mazeus Mitridatis Kapısı, Anıtsal Çeşme, Traianus Çeşmesi, Heroon, Yamaç Evler, Büyük Tiyatro, Saray Yapısı, Stadyum ve Gymnasium, Tiyatro Gymnasiumu, Liman Hamamı, Liman Gymnasiumu, St John Kalesi Efes Antik Kentinin en önemli mimari özelliklerini yansıtan yerlerdir. Bu yerlerin birçoğunun resmine aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz. Bu yerlerin bir çoğu dünyanın 7 harikası arasında yer almaktadır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistlik yerlerinden birisi olan Efes Antik Kenti sayesinde, ülkemiz dünya çapında tanınan bir ülke haline gelmiştir. Sizlere elimizden geldiğince Efes Antik Kenti hakkında bilgi vermeye çalıştık. Makale içerisine çeşitli görseller ekleyerek bu yeri az çok tanımanıza vesile olduk. Eğer imkanınız varsa sizlerin de bu tarihi yeri ziyaret etmesini tavsiye ederiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir