Ege Bölgesi, Türkiye topraklarının batısında bulunmakta olup, Ege Denizi’ne kıyısı olan bir bölgedir. Hatta Ege Bölgesi ismini, hemen batısında yer alan Ege Denizi’nden almaktadır. Ege Bölgesi, kıyı ege ve iç batı anadolu olmak üzere iki bölümden oluşur. Ege Bölgesi, kuzeyde Marmara Bölgesi, doğuda İç Anadolu Bölgesi ve güneyde Akdeniz Bölgesi ile komşudur. Ayrıca kuzeydoğu yönde çok küçük bir bölümden Karadeniz Bölgesi ile de komşu vaziyettedir.

Ege, dağların denize dik uzanması sebebiyle, kıyı uzunluğu en fazla olan bölgedir. Bölge, genel yapısı itibariyle geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığından, tarihi ve turistlik mekanları diğer bölgelere oranla daha fazladır. Ege Bölgesi, Akdeniz İklimi‘nin hüküm sürdüğü bir bölgedir

Ülkemiz Kara parçalarının yüzde 10’luk kısmını kaplayan Ege Bölgesi’nin yüzölçümü yaklaşık 90.000 km2’dir. Alan olarak düşünüldüğünde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nden sonra gelen 3. küçük bölgedir.

Turizm, sanayi, tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu bir bölge olan Ege Bölgesi, limanları ile de dünyaya açılan bir kapıdır. 8 adet şehirden oluşan Ege Bölgesi’nin alan bakımından en büyük şehri, 13.269 km2 ile Manisa, en küçük şehri ise 1.309 km2 ile Uşak’tır. Nüfus bakımından en büyük kent, yaklaşık 4.200.000’lik nüfusu ile İzmir’dir. İzmir, aynı zamanda, İstanbul ve Ankara’dan sonra gelen üçüncü en kalabalık nüfusa sahip ildir.

Ege Bölgesi’nde Bulunan İller;


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.