Cadiz’deki en eski semti keşfederken, zaman içinde geri gitmenin tadını çıkarabilirsiniz. El Pópulo, başlangıçta antik Roma zamanlarında yerleşim yeri olmuştur.

M.Ö. 1. yüzyılın şehir kalıntıları Roma Tiyatrosu’nun (katedralin yakınında) bulunmuştur. Ortaçağ dönemi El Pópulo’yu, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarla ve etkileyici saraylara kaplı günümüz mahallesine dönüştürmüştür. El Pópulo’ya, ortaçağ kentine girişi sağlayan eski kapılar korunmuştur. Bu kapılar arasındaki Arcos de los Blancos Kapısı, 13. yüzyılda, Kral 10. Alfonso tarafından yaptırılan en eski giriş kapısıdır. El Pópulo’daki görülmesi gereken en önemli yer ise1783 yılında inşa edilmiş olan “Calle Rosario”dur. Burası Goya tarafından yapılmış şaheserlerle süslenmiş kutsal bir alandır.

El Pópulo
El Pópulo

Barok dönemden, 17. yüzyıldan kalma Casa del Almirante (Amiral Evi) muhteşem bir ön kapıya ve İtalyan mermerli cepheye sahip güzel bir saraydır. Saray ziyarete açık olmasa da görkemli dış cephesini inceleyebilirsiniz.

El Pópulo, tarihi meydanları ile de ünlüdür. San Martin Meydanı El Pópulo’nun merkezini oluşturur. Yakındaki sembolik San Juan de Dios Meydanı, yerel bir kızarmış balık yemeği olan otantik “pescaíto frito”nun tadına bakmak için harika bir yerdir. El Pópulo bölgesinin hemen dışında başka bir atmosferik meydan olan Topete Meydanı bulunur. Las Flores Meydanı olarak da adlandırılan bu meydanda renkli bir çiçek pazarı bulunur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir