Elazığ’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Doğu Anadolu Bölgesinin en eski şehirlerinden biri olan Elazığ aynı zamanda da gelişmiş bir şehirdir. Kendine özgü gelenekleri, köklü tarihi ve gelişen turizmi ile doğudaki en güzel şehirlerden birisidir. Yılın her dönemi için farklı turizm imkânlarıyla turistlere göz kırpan Elazığ, gezilip keşfedilmeyi beklemektedir. Biz de Elazığ keşfimizde ilk durak olarak Harput Kalesi’nden başlayalım.

Harput Kalesi

Harput Kalesi
Harput Kalesi

Elazığ’ın en önemli simgelerinden olan kale, Urartular döneminden kalmıştır. Diğer adıyla Süt Kalesi olarak da bilinir. Kale, Elazığ Ovası’na hâkim olan bir tepe üzerine kurulmuştur.

M.Ö 9. yüzyılın başlarından itibaren Doğu Anadolu‘da hüküm süren, Urartular Harput’da uzun süre yerleşik hayat yaşamışlardır. Harput ve çevresi, 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra sırası ile bir çok devletin eline geçmiş ve son olarak 1516 yılında Çaldıran Savaşı’ndan sonra Osmanlı Ordusu tarafından fethedilmiştir.

Kurşunlu Camii

Elazığ’da bulunan en güzel Osmanlı dönemi örneklerinden birisidir. Kare bir yapısı vardır. Üzerinde ise büyük bir kubbeye sahiptir. Mihrabı ise sade bir niş şeklindedir. Kubbelerinin üzeri kurşunla kaplıdır ve minaresi taştan yapılmıştır. Elazığ’da Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camii, görülmeye değerdir.

Arslaniye Medresesi

Arslaniye Medresesi
Arslaniye Medresesi

1518 yılına dayanan tarihinde daha önceki dönemlerde Bahaüddin Medresesi olarak anılmaktaydı. Medresede zaviye, camii ve bir de külliye bulunmaktadır. Geçmişin ayak izini arayanlar için medrese dimdik ayakta durmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi Harput kalesinin sol tarafında yer alır. Bu kilise sanki kalenin kayalıkları içine gömülmüş gibiydi. İnşaa tarihi MS 179‘ dur. Bu kilise Kızıl Kilise, Süryani Kilisesi ve Yakubi Kilisesi adlarıyla da anılmakta ve şu an için  sadece müze haline getirilmek için restore edilmiştir.

Elazığ Buzluk Mağarası

Elâzığ yakınlarındaki Harput antik kentinde bulunan mağaradır. 1990 yıllarında bu mağaraya basamak yapıp ziyarete açılmıştır. Mağara kışları sıcak, Yazları baya soğuk olmaktadır. Yaz mevsiminde burada buz tutmaktadır.

Ağa Camii

Elazığ’da girişte bulunan cami’nin maalesef kubbesi çökmüş, yalnızca minaresi kalmıştır. 1559 yılında Pervane Ağa tarafından inşa edilmiştir. Elazığ’ın önemli tarih eserlerinden birisidir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ’a ait tüm tarih, kültür ve sosyal yaşantı verilerini en iyi alabileceğiniz yerdir. Kısaca şehri yansıtmaktadır. Müzede yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan tarihi eserler sergilenmektedir. Eserlerin sayısı ise oldukça fazladır. Bir şehir tanımak istiyorsanız ilk önce müzelerinden başlamalısınız. Çünkü müzeler o şehri tanıtan en güzel mekânlardır.

Keban Baraj Gölü

Keban Baraj Gölü, Atatürk Baraj Gölünden sonra Türkiye’nin en büyük yapay gölü özelliğini taşımaktadır. Elazığ ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Göl’de balık üretimi ve avcılık da yapılmakta olup, Türkiye’nin en önemli yatırım kaynakları arasındadır.

Elazığ’da Ne Yenir?

Elazığ – Harput mutfağı çok çeşitlilik ve zenginlik göstermekte ve tam bir yemek ziyafeti sunuyor. Elazığ Harput mutfağının  kendi ismiyle anılan çok yemeği var. İsimleri elbette yöresel ve biraz garip. Mesela; Kelle coşİşgeneHarput köfte, içli köfte, patilefodula, gömme, ufalama, sırrın, keşkek, orcik,  söğürtme, ışkın, pirpirimHesideGaygana, Pestilli Yumurta, çiğ köfte, Dolangel, Kalbur Hurması, dilber dudağı, Elazığ’a has yemek ve tatlılara sadece birkaç örnek olarak verilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.