Doğal güzellikleriyle tekrar tekrar keşfedilmesi gereken şehirlerimizden biri olan Sinop pek çok değeri barındırıyor. Erfelek Tatlıca Şelaleleri bu değerlerden bir tanesi. Tabiatın içerisinde özenle saklanmış gibi duran Şelale, 1997 senesinde Erfelek barajının yapım çalışmalarının başlamasından sonra, Devlet Su İşleri tarafından çalışmalar esnasında keşfedilmiş.

Doğal özellikleri bakımından Erfelek’in dünyada da eşi benzeri bulunmayan bir şelale olduğu belirtiliyor. Günümüzde Erfelek Tatlıca Şelaleleri olarak adlandırılan bölgeye giriş ücretli ve bulunduğu yerin en büyük turizm kaynağı durumunda. Şelalenin civarında, mesire alanları, kamp kurmak için ayrılmış özel yerler bulunuyor. Bu nefis doğa manzarasına karşı piknik yapmak, keyifli vakit geçirmek mümkün.

Erfelek Tatlıca Şelalelerine gitmek isteyenler için belirtilmesi gerekirse, töre Sinop’a 45 kilometre, Erfelek ilçesine ise 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Önce Sinop’tan Erfelek ilçesine gitmek, daha sonra dolmuşlarla şelale yöresine ulaşmak mümkün. Erfelek Tatlıca yirmi sekiz şelaleden oluşan bir şelaleler bütünü, hepsi bir arada olağanüstü bir görüntü oluşturuyor. Özellikle ilkbahar aylarında sularının çoğalmasından ötürü şelalelerin görünümleri daha da bir güzelleşiyor.

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Doğal güzelliği açısından belki de dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, tanındıkça daha çok ilgi çekiyor. Gün geçtikçe yerli ve yabancı ziyaretçilerinin sayısı da artıyor. Doğa tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden biri haline geliyor. Yörenin gelişmesi ile beraber, ulaşımı daha kolay kılmak adına çeşitli projeler geliştiriliyor, önemli çalışmalar yapılıyor.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop şehrimizin en önemli zenginliklerinden biri. Şelale merdiven biçiminde ve basamak basamak yükseliyor. Yörede kuşların ötüşleri ve haberleşmeleri, doğanın estetik güzelliğine ayrı bir değer katıyor. Şelalenin üst kısımlarına doğru ulaşıldıkça kuşların varlığı ve kuş sesleri artıyor, manzara daha da cazip hale geliyor. Şelale civarında kuşların haricinde başka hayvan türleri de bulunuyor.  Şelale çevresinde mavi ile yeşilin eşsiz bir buluşması yaşanıyor. Çok huzurlu ve keyifli bir görsellik ziyaretçilerini bekliyor.

Erfelek Tatlıca Şelalelerin de suyun döküldüğü bazı noktalarda farklı derinlik değerlerine sahip göletler oluşuyor. Bu göletler hem yerli halk hem de ziyaretçiler tarafından girip serinlemek için de kullanılıyor. Yörede kamp yerleri de bulunuyor. Ayrılan yerlerde bir gecelik kamp kurmak için 5 tl ödemek gerekiyor. Erfelek Tatlıca Şelalelerine ve civarına her geçen gün ziyaretçi sayısı artıyor ve bu harika doğa parçası özellikle büyükşehir koşullarında yaşayanlar için tam bir kaçış olanağı sunuyor. Her köşesi ayrı güzelliklerle dolu olan Sinop’un en özel yerlerinden birini şüphesiz Erfelek oluşturuyor.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Giriş Ücreti

  • Otomobil – 31,00 TL
  • Otobüs – 104 TL
  • Minibüs – 71,50 TL
  • Midibüs – 82,50 TL
  • Şahıs – 7,50 TL
  • Motorsiklet – 17,00 TL
  • Not: Giriş ücretleri Milli Parklar Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir