Sınır komşumuz Ermenistan 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin başkenti Erivan’dır. Ülke çok köklü bir medeniyet üzerine kurulmuştur.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorunu sebibiyle Türkiye ülkeye ambargo uygular. Ülkemiz ile Ermenistan arasındaki sınır kapısı bu sebepten dolayı kapalıdır.

Ermenistan turizm anlamında her yıl düzenli bir biçimde gelişim gösterir. Ülkenin başkenti Erivan aynı zamanda kültürel, sanatsal, endüstriyel ve siyasal merkez durumundadır. Kentte birçok gezilip görülecek yer vardır. Bunlardan bazıları Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Ermenistan Millî Galerisi, Ermenistan Tarih Müzesi ve Erivan Opera Binasıdır. Şehrin gece hayatı oldukça renkli alternatifler sunar.

Ermenistan’da kıtasal dağ iklimi görülür. Bu sebeple kışları aşırı soğuk yazları ise oldukça sıcak geçer. Ülkede Nisan ve Mayıs ayları ise oldukça yağışlı geçer. Bu sebeplerden Ermenistan’a gidilebilecek en uygun dönem Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Erivan’da şehir içi turistik yerleri gezmek için toplu taşıma araçları, raylı sistemler ve taksiler tercih edilir. Günlük olarak düzenlenen turlara katılarak da şehir gezilir. Ülke dağlık olmasına karşın demir yolu ve kara yolu ağı olarak oldukça gelişmiştir. Erivan ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis minübüs ile 5 saat uzaklıktadır. Gürcistan Türkiye’den vize istameyen ülkelerdendir.

Sınır komşumuz Ermenistan’ın ülkeyi ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarına vize uygulaması vardır. Vize 10 Dolar karşılığında sınır kapısından, havaalanlarından ve ya Tiflis’deki Ermeni Konsolosluğundan temin edilir. Yeşil pasaport sahiplerinin ise daha öne internet üzerinden ya da Tiflis’teki büyük elçilik aracılığıyla başvuru yapması zorunludur.

Ermenistan’a kara yolu ile Gürcistan üzerinden gidilebilir. Çünkü siyasi sebeplerden dolayı Ermenistan ile olan sınırımız kapalıdır. İstanbul, Ankara, Erzurum ve Trabzon üzerinden pek çok yerli firma Erivan’a gider. Gürcistan’ın başkenti Tiflis üzerinden Ermenistan’a taksi, dolmuş, otobüs, minibüs ve trenle de geçiş sağlanır. İstanbul’dan ülkeye direkt uçuş da bulunur. Uçuş süresi yaklaşık olarak iki saat olarak hesaplanır. Ülkeye Gürcistan aktarmalı olarak da gidilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.