Güney Kafkasya bölgesinde yer alan Ermenistan’ın denize kıyısı yoktur. Yüksek dağların bulunduğu engebeli bir ülkedir. En alçak yeri denizden 400 metre yüksekliktedir. Ermenistan’ın coğrafi konumu ve coğrafi yapısı iklim üzerinde belirleyici rol oynar.

Ermenistan’ın iklimi genel anlamda karasal iklim olarak sınıflandırılabilir. Ülkede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise uzun sürer. Soğuk ve kar yağışlıdır. Don olayları sıklıkla görülür. Ermenistan’da iklim şartları bölgelere ve bölgelerin yüksekliklerine göre değişiklik gösterir. Yıllık ortalama sıcaklıklara bakıldığında kış ayları sıfır civarında iken yaz ayları ise 25 derece civarındadır.

Ermenistan’da bulunan yüksek dağlar ülkenin Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi ile bağlantısını keser. Bu nedenle ülkede yağış türü genel olarak kar şeklindedir. Bununla birlikte en yüksek yağış miktarı yüksek bölgelere düşer. Ortalama olarak 800 milimetre civarındadır. Platolara düşen yağış miktarı ise ortalama 250-300 milimetre arasındadır. Yağışların büyük çoğunluğu bahar aylarında görülür.

Ermenistan’a gitmek için en uygun mevsim ilkbahardır. Kısmen yağışlı olsa da sıcaklık 20 derece civarında seyreder. Diğer mevsimlere kıyasla daha nemli bir sıcak yaşanır. Yaz aylarının kurak geçmesi sıcaklığın daha fazla hissedilmesine neden olur. Sonbahar ise oldukça rüzgarlı şekilde geçer. Ermenistan’da kış turizmi yapmaya elverişli alanlar ve hava koşulları mevcuttur. Kış turizmi amacıyla seyahat edilecekse en uygun ay Ocak ayıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.