Eski bir yerleşim birimi olan Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kentidir. Son yıllarda kış turizminin en büyük gözdelerindendir. Tarihi açıdan da geçmişin tüm özelliklerini yansıtan şehir, adeta bir kültür merkezidir.  Erzurum, tarih kokan mekânları ve canlı kış turizmiyle gezi severleri beklemektedir. Biz de Erzurum gezimize şehrin en popüler yerlerinden olan Palandöken Kayak Merkezi ile başlayalım.

Palandöken Dağları

Palandöken

Erzurum’un güneyinde yer alan Palandöken dağları, 3185 metre uzunluğundadır. Kış turizmi için büyük bir yerli ve yabacı turist potansiyeline sahip olduğu gibi, bölgede de büyük bir istihdam yaratmaktadır. Dağların doğal yapısı ve iklimi sayesinde, uluslar arası kış sporları merkezi niteliğindedir.

Narman Peri Bacaları

Narman Peri Bacaları
Narman Peri Bacaları

Erzurum’un Narman ilçesindeki Narman Peri Bacaları şehirde en çok dikkat çeken doğal oluşumlardan. Bölgenin kızıl/turuncu rengi ve rüzgarların oluşturduğu mükemmel güzellikler olan Peri Bacalarını görmeden Erzurum seyahatini kesinlikle sonlandırmamalısınız!

Adres: Erzurum-Ardahan Yolu, Narman

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi
Erzurum Kalesi

Milattan sonra 5. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Erzurum’a 79 km uzaklıkta, tarihi ipek yol üzerindedir.

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler
Üç Kümbetler

Genel olarak 13. Yüzyıl sonu ve 14. Yüzyıl başına ait oldukları kabul edilmektedir. Tamamı kesme taştan yapılmıştır. Bir tanesinin Saltuklu Devleti’nin kurucusu Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülse de diğer ikisinin kime ait olduğu bilinmemektedir. Üç kümbetler, malzeme yapısı ve mimarisi açıdan, Türklere ait diğer kümbetlerden farklıdırlar.

Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi
Yakutiye Medresesi

Milattan sonra 1310 yılında inşa edilmiştir. İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar mimarisini ve sağlamlığını koruyan nadir eserlerdendir.

Rüstempaşa Bedesteni

Rüstem Paşa Bedesteni
Rüstem Paşa Bedesteni

Osmanlı sadrazamlarından Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çarşıda oltu taşı satıcıları çoğunluktadır. Bedesten, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan iki katlı bir yapıdır. Erzurum’a gidip de oltu taşı ürünleri almam diyorsanız ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Tortum Çağlayanı

Tortum Çağlayanı
Tortum Çağlayanı

Çağlayan, vadideki dağlardan birinin heyelan sonucu Tortum Çayı’nın önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Özellikle bahar aylarında seyre doyulmaz bir manzara isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. Erzurum’a 120 km uzaklıktadır.

Ulu Camii

ulu camii erzurum
ulu camii erzurum

Osmanlı dönemi mimarisi özelliklerini taşıyan en önemli eserlerden birisidir. Kemerli yapısı ile dikkat çekmektedir. Taş üzerindeki işlemeler görmeye değerdir. Hala aktif olarak kullanımdadır. Tatil esnasında huzur yolculuğu yapmak isteyenler için, Ulu Cami sizleri beklemektedir.

Balıklı Köyü

Balıklı Köyü
Balıklı Köyü

Uzundere ilçesinde yer alır. Tortum Gölü’nün harika manzarası eşliğinde huzur ve sakinlik arayanların mekânıdır. Köyde bir iskele bulunur. Bu iskeleden kayıkla açılıp sandal sefası yaparak doyumsuz manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız, Balıklı Köy doğru adrestir.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum Arkeoloji Müzesi
Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum’daki arkeolojik kazılardan çıkan eserler müzede sergilenmektedir. Heykeller, kutsal ocaklar, lahitler, sikkeler ve cam şişeler sergilenen eserler arasındadır. Bunun yanında Urartu yazıtları, Urartu kemikleri, madeni kaplar, silahlar ve mühürler de meraklıları için Erzurum Arkeoloji Müzesi’nde görülmeyi beklemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.