İçindekiler

Kuzeyde Akdeniz, batıda Atlas Okyanusu ile çevrili olan Fas hem Akdeniz hem de Afrika ülkesidir. Dört milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehri Kazablanka’dır. İlginç sokakları ve eski çarşıları ile Fas gezginlere farklı seçenekler sunar. Fas’ın gezilecek en güzel yerlerini sizin için derledik.

Ancienne Medina (Eski Pazar)

Ancienne Medina (Eski Pazar) 
Ancienne Medina (Eski Pazar)

Kazablanka şehrindedir. Bu pazar yeri limanın bitişiğindedir. Şehrin eski surlarıyla çevrilidir. Ürünler çok düşük fiyatlarla satılır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iyi bir şekilde pazarlık yapabilmektir.

Quartier Habous

Quartier Habous
Quartier Habous

Kazablanka’da kraliyet sarayının yanında yer alır. Burası farklı ürün çeşitliliğiyle bilinen bir çarşıdır. Çarşı Fas’ın kültürünü yansıtan en güzel örneklerden biridir.

II. Hassan Camii

2. Hasan Camii
2. Hasan Camii

Kazablanka şehrinin en önemli sembolüdür. Cami minaresinin yüksekliği 210 metredir. Yeryüzünün en yüksek minaresi unvanına sahiptir.

Morocco Mall

Morocco Mall
Morocco Mall

Afrika kıtasının en büyük alışveriş merkezidir. Birçok ünlü markaya ev sahipliği yapar. İçerisinde aquadream isimli akvaryum vardır. Bu akvaryum 1 milyon litre su ile doldurulmuştur. Akvaryum 360° görüş açısına sahiptir. İçerisinde 40 farklı balık türü yaşar.

Lafibule

Lafibule
Lafibule

Atlantik okyanusu kıyısında yer alan bu restoran geleneksel olmasıyla bilinir. Bademli kuzu etli tajin ve sebzeli kuskus meşhur yemekleridir.

Marakeş

Marakeş

Fas’ın en yoğun turist çeken bölgesidir. Hava koşulları her zaman elverişli olduğu için yılın her ayı ziyaret edilebilir. Şehrin sokakları labirente benzer.

Koutoubia

Koutoubia
Koutoubia

Marakeş’in en meşhur camisidir. Şehir surlarının dışında yer alır. Cami 1184 yılında yapılmıştır.

Essaouira

 Essaouira
Essaouira

Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısındaki en görülesi şehri Essaouira(Suvayr). Aslında eski zamanlarda askeri üs olarak kurulmuş, şimdilerde şirin bir balıkçı kasabası. Şehrin medina yani eski şehir tarafı UNESCO tarafından koruma altında. Ama bu şehir en büyük ününü Game Of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin burada çekilmesiyle kazanmış. Meşhur alize rüzgârları buradan başladığı için Essaouira yaz aylarında çok yoğun rüzgarları olan bir şehir ve bu yüzden de özellikle sörf tutkunları tarafından tercih ediliyor.

Djemaa El Fna

Djemaa El Fna
Djemaa El Fna

Surların içerisinde yer alır. Şehir meydanı olarak bilinir. Günün her saati kalabalıktır. Marakeş’te yerel lezzet tatmak için tercih edilen geleneksel mekanlardan birisidir. Bu meydan günün her saati kalabalıktır.

Eski Çarşı

Fas - Eski Çarşı
Fas – Eski Çarşı

Sokakları oldukça dardır. Uygun fiyatlı ürünler satılır. Eski çarşıda özellikle deri ürünleri bulunabilir.

Jardin Majorelle

Jardin Majorelle
Jardin Majorelle

100 yıl önce Fransız sanatçı Jacques Majorelle’in yapmış olduğu bir botanik bahçedir. Marakeş şehrinde yer alır. Bahçenin bir diğer özelliği ise Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent’in mezarı olarak kabul edilmesidir.

Fes

Fes
Fes

Ülkenin en modern şehridir. Diğer şehirlerle kıyaslandığında geçmiş ile gelecek arasında köprü niteliği taşır. Ünlü mağazalar, restoranlar bu şehirde yer alır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir