Okyanusya kıtasında yer alan Fiji Güney Pasifik’te yaklaşık 322 adadan meydana gelir. Halkın büyük kısmı ise Viti Levu ve Vanua Levu adalarında yaşar. Ülkenin başkenti olan Suva da Viti Levu adasında yer alır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan ülkede yer alan adalar tropikal ormanlarla çevrilidir.

Fiji’de ılık bir iklim hakimdir. Bu durumun temel sebebi adayı çevreleyen açık suların genişliğidir. Ülkede gün içerinde sıcaklık değerleri ortalaması 25 derecedir. Nem oranının bir hayli fazla olması sıcaklığın olduğundan fazla hissedilmesine neden olur.

Fiji
Fiji

Fiji‘de belirgin olarak iki mevsimin özellikleri vardır. Ülkede mevsimler kuru sezon ve yağışlı sezon olarak ayrılır. Yağışlı sezon aralık, ocak ve şubat aylarında yaşanır. Oldukça yağışlı geçen bu dönem ülkede yaz aylarıdır. Yaz aylarında yağışların fazla olmasına karşın hava sıcaklık değerleri 35 derece civarında seyreder. Geri kalan aylar ise kuru sezon içerisinde yer alır. Bu dönemde ise yağış olayları oldukça nadir gözlemlenir.

Fiji’ye gitmek için en uygun dönem kuru sezon içerinde yer alan mayıs ve ekim ayları arasıdır. Bu dönemde kasırgalar da görülmez. Gün içerisinde ortalama sıcaklık değerleri ise 25 derece civarındadır. Ülkede görülmesi gereken pek çok dalış noktası vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir