Batı Afrika’nın Atlantik okyanusuna bakan kısmında yer alan Fildişi Sahili’nin komşuları Liberya ve Gana’dır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro’dur. Fildişi Sahili başkanlık tipi cumhuriyetle yönetilir.

Fildişi Sahili’nde tropikal iklim yapısı hâkimdir. Ülkenin kuzey tarafları yarı kuraktır. Üç mevsimi vardır; ılık ve yağmursuz mevsim Kasım’dan Mart’a kadar, sıcak ve yağmursuz mevsim Mart’tan Mayıs’a kadar sürer, hem sıcak hem yağmurlu mevsim de Haziran’dan Ekim’e kadardır.

Ülkenin coğrafi yapısı düz ovalarla kaplıdır. Ülkenin kuzeybatısında orta yükseklikteki dağlar bulunur.

Kuvvetli okyanus dalgaları sebebiyle yeterince limana sahip değildir. Yağmurlu mevsimlerdeki bol yağış sebebiyle seller ve su baskınlarının olması söz konusudur.

Ülkenin sahip olduğu düzlük yapısı ve yoğun yağış alması sebebiyle geniş ormanlık alanlara sahiptir. Ancak endüstriyel devrim sonrası artan ihtiyaçlar ile çoğu ormanlar tahrip edilmiş veya kirletilmiştir.

Tropikal iklimi sayesinde ülkede kakao, kahve ve palmiye sıkça ekilir ve üretilir. Ülkenin gelirinin %68’i tarıma ve tarım ürünlerinin ihracatına bağlıdır. Yağmurlu geçen mevsimler de elde edilen verim ülke ekonomisini aşağı ya da yukarı çekebilir. Ayrıca bu iklimde muz, pirinç, patates gibi ürünlerde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Ülkeyi ziyaret için en uygun zamanlar Kasım’dan Mart’a kadar süren mevsimidir. Ocak-Şubat aylarında sürekli ve rutin bir iklime sahip olduğundan iklim dengesizliği sebebiyle hastalanılmaz ve rahatlıkla tatil yapılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.