Filibe, Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan sınırları içinde bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başkenti Sofya’dan sonra en büyüğüdür. 2007 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olan Bulgaristan’ın en popüler şehirlerinden biri olan filibe, birliğin bir üyesi olmadan önce Avrupa Birliği fonları tarafından finanse edildi. Bu şekilde şehir, birlik üyesinden önce birliğe uyarlanmış fiziksel bir yapı kazanmıştır. Son derece eski bir yer olan Filibe coğrafyası, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kaldı.

Bu dönemde, bölge sakinlerine karşı çok hassas olan Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir şekilde bir asimilasyon politikasını yansıtmadı. Bu, Filibe şehrinin hala tam teşekküllü bir Bulgar şehri olduğu gerçeğinden de anlaşılıyor. Avrupa Birliği’nin en Doğu ülkelerinden biri olan Bulgaristan, Orta Doğu topluluğunun tampon bölgesi olan Türkiye’yi Yunanistan ile sınırlar. Filibe, dikkate alındığında Türkiye’nin komşu ülkesine son derece yakın sayılabilecek bir mesafede yer almaktadır.

Bulgaristan çok köklü bir tarihe sahiptir, aslında bu tarihin bir kısmı Osmanlı dönemini kapsar. Ancak, Bulgaristan bu dönemde bağımsız olmadığı için, sadece bir Osmanlı topraklarıydı ve varlığını bu devletin himayesinde sürdürdü. Bu varlık gerçek bir varlık değildir, ancak mükemmel bir şekilde yönetilebilir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Filibe devletin en önemli Balkan kentsel alanlarından biri olarak kabul edildi. Ancak, 1912’den Balkan devletlerinin isyanı sonunda kaybedilen Filibe ve çevresi, o tarihte Bulgaristan Prensliğini barındıran ana yerler haline geldi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde zaten çok önemli bir çizgi olan filibe, Bu özellik nedeniyle Bulgaristan Prensliği sırasında çok kritik bir şehir olarak kabul edildi ve aynı zamanda stratejik noktalardan biriydi.

Modern Bulgaristan topraklarındaki en önemli yerleşimler arasında yer alan Filibe, Sofya’dan sonra ülkenin en kalabalık kentinin yeridir. Şu anda, şehir Bulgaristan için hem ekonomik hem de kültürel olarak ulaşım için önemli bir merkez olarak kabul edilir. Bu şehir, özellikle eğitim alanında çok önemli bir merkezdir. Eğitimin paralel olduğu ülke olan filibe, en çok tercih edilen yerli şehirlerden ve yabancı öğrencilerden biri olarak bilinir.

Avrupa kıtası dikkate alındığında, Plovdiv bölgesi bölümündeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Filibe, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri, aynı zamanda bir geçmişi olduğu bilinmektedir Eski Neolitik döneme tarihlenir. Bu çok tarihi şehir Bay He. 6 bin yılda kuruldu ve günümüze kadar başarıyla hayatta kalmayı başardı. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Filibe, yaklaşık 700 bin kişiyi ağırlıyor.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir