Asya’nın güneydoğusunda yer alan Filipinler ”Şark denizinin incisi” olarak bilinir. Filipin Denizi ve Güney Çin Denizi arasında bulunan Filipinler bir takımada devletidir. Ülkenin başkenti ise Manila’dır.

Filipinler resmi dili Filipince ve İngilizce olan bir ülkedir. Filipin Pesosu ülkenin resmi para birimidir. Filipinler ile Türkiye arasında saat farkı 5 saattir. Türkiye saati Filipinler’e göre 5 saat geridir.

Filipinler bölgesel olarak farklı iklim tiplerinin görüldüğü bir ülkedir. Ülkenin Baguio yüksekliklerinde ılıman iklim hakimdir. Ülkenin orta Luzon’un alçak ovalarında ise sıcak ve nemli iklim etkisi hissedilir. Deniz seviyesinde ortalama sıcaklık 26 derecedir. Filipinler yağış miktarının fazla olduğu bir ülkedir. Ülkede yağış mevsime ve bölgeye göre farklılık gösterir.

Filipinler’de yağmur  genel olarak Ekim ve Nisan ayları arasında etkilidir. Filipinler her dönem sıcaklık değerleri yüksek olan bir ülkedir. Ülkede Haziran ve Kasım ayları arası yağışlı sezondur. Bu yüzde Filipinler’e gidilecek en uygun dönem Ocak ve Mayıs ayları arasıdır.

Filipinler’e gitmeden önce oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı korunma amaçlı flavivirüs aşısı olunması gerekir. Fakat bu aşı biraz pahalı ve alerjik reaksiyona neden olduğu için ülkede uzun süre kalmayı düşünen kişilere önerilir. Ülkeye gitmeden önce yapılması önerilen aşılardan bir diğeri ise tifo aşısıdır.

Filipinler ülkeye gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında vize istemeyen ülkelerden bir tanesidir. Bunun için ülkede kalış süresinin 21 günü aşmaması gerekir. Ülkede daha fazla kalmak için ise vize almak gerekir. Uzun süreli yolculuklar için vize başvurusu Filipinler diplomatik temsilciliklerinden yapılır.

Ülkemizden Filipinler’e gitmek için en hızlı ve rahat ulaşım şekli olan havayolu seyahati tercih edilir. Türkiye’den Filipinler direkt uçuş bulunmaz. Filipinler’e gitmek için Singapur ya da Bangkok aktarmalı seyahat seçenekleri vardır. Ülkenin başkenti Manila’ya Doha aktarmalı Katar havayolları aracılığıyla da gidilir. Ülkeye ulaşım yaklaşık olarak 12 saat sürer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir