Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Finlandiya, Baltık Denizi kıyısı bulunan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Yılın 12 ayı festival düzenlenen ülkede özellikle yaz döneminde gerçekleşen yelkenli turları, Aland Adaları ve başkenti Helsinki ile turist çeken ülkenin kuzey bölgelerinde kuzey ışıklarının net gözlemlenebilmesi açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

Schengen Anlaşması’na dahil ülkelerden biri olan Finlandiya, seyahatin amacı ve süresine bağlı olarak tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere vize vermekle birlikte her vize türünde belirtilen şart altı aylık sürede 90 günü geçirmemek, süre dolduğunda ülkeden çıkış yapmaktır. Türk vatandaşları için transit vize başvurusunda transit bölgesini terk etmemek şartını koyan Finlandiya, temel olarak vize başvurularında seyahatin amacı, süresini ve koşullarını kapsayan bilgi ve belgeleri ister.

Belgelerin eksiksiz olarak büyükelçiliğe sunulması yanında vize ücretinin bankaya yatırıldığı tarihten itibaren asgari 15 gün içerisinde sonuçlanan başvurular 60 güne kadar uzayabilir. Başvuruların teslim tarihinden itibaren sıra ile işleme konulması ve seyahatle ilgili ülkeye önceden yapılmış rezervasyonlar işlemlerinin hızlandırma zorunluluğu taşımaması sebebiyle vizeye başvuracak kişilerin bu ayrıntıyı göz önünde bulundurarak başvurularını seyahat tarihinden en az bir ay öncesinde gerçekleştirmelilerdir.

Başvuru talebi için mail yoluyla randevu veren Finlandiya Konsolosluğu, tüm belgeleri eksiksiz ve asılları ile birlikte ister.

Finlandiya
Finlandiya

Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Fahri Başkonsolosluğu ile web sayfalarından temin edilen formları; doğru bilgilerle, tam ve imzalı olarak kabul eden Finlandiya, ayrıca başvurularda 47×36 mm boyutlarında 32mmx36 mm yüz uzunluğunu gösteren yeni çekilmiş bir adet fotoğraf ister. Başvuru yapacakları geçerli pasaportu ile fotokopilerini isteyen ülke, pasaportun talep edilen vize tarihinin bitiminden itibaren en az 90 günlük geçerli olması şartını arar. Aynı şekilde kimlik kartı ile kimlik kartının fotokopisini talep eden Finlandiya’nın, son bir ay içerisinde alınmış nüfus kayıt örneği ve ailenin tüm fertlerine ayrıntılı olarak gösteren aile toplum kağıdı da istediği belgeler arasında yer alır.

Başvuranın öğrenci olması durumunda okul idaresinden alınmış öğrenci belgesi, emekli ise emeklilik bilgilerini içeren belgelerin aslı ile fotokopilerini başvuru dosyasında talep eden ülkenin, çalışanlardan istediği belgeler arasında işveren tarafından verilmiş, çalışanın şirket içindeki görevini, çalışma süresini ve seyahat sonrasında işe başlama tarihini belirten iş seyahati ya da yıllık izin belgesi, muhasebeden tasdiklenmiş orijinal son dört ayı kapsayan maaş bordrosu ile “aslı gibidir” damgalı işe giriş belgesi ve SSK hizmet dökümünün orijinali yer alır.

İşverenler içinse, şirketin antetli kağıdına yazılmış seyahate dair bilgileri içeren dilekçenin yanında, şirketin Ticaret Odası sicil kaydını, faaliyet belgesinin asıllarını isteyen ülke, ayrıca vergi levhasının, imza sirkülerinin, ticaret sicil gazetesinin asılları ile birlikte fotokopilerini talep eder.

Turistik ziyaretler için, otel rezervasyonunun otel tarafından teyidini, ilgili seyahat acentasının antetli kağıdına yazılmış tur programı ile acentanın orijinal faaliyet belgesini isteyen konsolosluk, tüm Schengen ülkelerini kapsayan 30 bin Euro değerinde Seyahat Sağlık Sigortası ile  geçim durumunu belgeleyen banka cüzdanının ve kredi kartı limitini gösteren hesap ekstresinin orijinalleri ile fotokopilerini şart koşar.

Herhangi bir kurum ya da yakınlarını ziyaret amaçlı gidecekler için başvuru sahibine gönderilmiş davet mektubunu son üç aydan eski olmamak ve faks ya da e-posta yoluyla gönderilmemiş olmak şartıyla kabul eden Finlandiya, 20 ve 30 yaş arasındaki erkekler için askere gösteren belgeyi de başvuru belgeleri arasında ister.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir