İçindekiler

Frankfurt Nerede

Tam adı Main üzerindeki Frankfurt anlamına gelen Frankfurt am Main’dir. Frankfurt Almanya’nın Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra en büyük beşinci kentidir. Adında geçen Main kıyısına kurulduğu nehrin adıdır. Hessen eyaletine bağlıdır. Bağlı olduğu eyaletin en büyük şehridir.

Frankfurt ortalama iki yüz elli kilometrekarelik bir alana kurulmuştur. Konum olarak Orta Almanya’da bulunur. Frankfurt şehri Main nehrinin her iki tarafına da yerleşmiş durumdadır. Şehrin rakımı ortalama yüz metredir. Frankfurt Hessen eyaletinin başkenti olan Wiesbaden şehrine komşu konumdadır. Toplam nüfusu yedi yüz bin civarındadır. Genel olarak Almanya’nın tamamına hakim olan iklim görülür. Bu iklime göre Frankfurt şehrinde yaz ayları hariç yılın her mevsimi yağışlıdır. Kış ayları ise soğuk geçer. Nehrin varlığı iklime nemlilik de katar. Bu nedenle özellikle kış ayları çok sert geçmez.

Frankfurt Ekonomi

Şehir ekonomik açıdan oldukça gelişmiştir. Avrupa kentleri arasında en zengin şehirdir. Bununla birlikte Almanya’nın en yoğun iş bölgesi olduğu da bilinir. Yarım milyonun biraz üzerinde olan yerleşik nüfus mesai saatlerinde komşu şehirlerden gelen çalışanlar ile birlikte bir milyonu aşar. Frankfurt yüksek oranda sanayileşmenin görüldüğü bir şehirdir. Kimya ve otomotiv sanayi sanayileşme içerisinde başı çeken sektörlerdir. Ayrıca Frankfurt hizmet sektörü açısından da oldukça zengindir. Çok sayıda sigorta ve finans şirketi bulunur. Bu şirketler içerisinde dünyanın en büyük şirketleri de yer alır. Bu nedenle Frankfurt Avrupa’nın finans merkezi olarak kabul edilir.

Frankfurt Ulaşım

Frankfurt ulaşım bakımında da son derece gelişmiş bir kenttir. Bu gelişmişliğin altında ise sanayi ve hizmet sektörlerinin zenginliği yatar. Almanya’nın en işlek otoyollarının kesişiminde bulunur. Bununla birlikte şehir içi ulaşımda çok sayıda metro, tramvay ve otobüs kullanılır. Banliyö tren sistemi son derece aktiftir. Ayrıca şehirler arası ulaşımı sağlayan hızlı trenlerin sayısı da her geçen gün artar. Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde trafik sorunu azdır. Frankfurt, Avrupa’nın en büyük havalimanlarından birisine de ev sahipliği yapar. Bu havalimanına yılda milyonlarca insan uğrar. Nehir üzerinde de ticari amaçlı taşımacılık yapılır.

Frankfurt Kültür

Oldukça kozmopolit bir kenttir. Bu nedenle farklı kültür ile karşılaşılması mümkündür. Tüm bu kültürlerden dolayı birçok kültürel etkinlik yapılır. Eğlence sektörü de kültürel çeşitliliğe ayak uydurmuş bir biçimde çeşitlidir. Yeme-içme açısından da çok kültürlülük görülür. Sanatsal aktiviteler son derece yaygındır. Alışveriş açısından ele alındığında dünya markalarının tamamı Frankfurt’ta bulunabilir. Ayrıca yerel kültürlere ait butik alışveriş dükkanları da oldukça fazladır. Kültürel, sanatsal ve eğlence aktiviteleri dışında tarihsel açıdan da Frankfurt son derece zengin bir kenttir. Oldukça köklü bir tarihinin olması bunun en önemli sebeplerinden biridir. Zaman geçirmeye yarayacak tüm aktivitelerin şehir merkezine yakın konumlanmış olması da Frankfurt’un önemli bir avantajıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir