Fransa, Schengen vizesi ile giriş yapılan Avrupa ülkeleri arasındadır. Schengen vizesi aldıktan sonra tüm Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkı kazanılsa da, ilk önce Schengen alınan ülkeye giriş yapılması gereklidir. T.C. vatandaşları, seyahat amacına bağlı olarak başvurularında alacakları vize türünü dikkatli seçmelidirler. Resmi pasaport (yeşil, gri, siyah) sahipleri 90 güne kadar Schengen vizesinden muaf tutulsa da, Fransa’da turistik amaçlı bulunulacak umumi pasaport (bordo) başvuru sahipleri, Fransa Turistik Vizesi için Schengen’e başvurmalıdır.

İstanbul Fransa Konsolosluğu doğrudan yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Vize başvuru sahibi, Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinden ve acentalardan vize işlemlerini gerçekleştirebilir. Başvurunun ilk adımı, Fransız Konsolosluğu’nun sitesinden ulaşılabilecek olan Fransa Vize Başvuru Formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır. Vize için gerekli belgeleri hazırlarken, bu belgelerin başvuru formunda verilen bilgiler ile örtüştüğüne çok dikkat edilmelidir. Başvuru sahibinin pasaportunun en az üç ay geçerli olması ve en az iki sayfasının boş olması önemlidir. Özellikle pasaport geçerlilik süresi seyahat dönüş tarihinden itibaren üç ay daha geçerli olmalıdır. 3 aydan daha az geçerliliği olan pasaportlar Schengen vizesi başvurularında kabul edilmemektedir.

Başvuru sahibinin pasaportunun en az üç ay geçerli olması ve en az iki sayfasının boş olması önemlidir. Özellikle pasaport geçerlilik süresi seyahat dönüş tarihinden itibaren üç ay daha geçerli olmalıdır. 3 aydan daha az geçerliliği olan pasaportlar Schengen vizesi başvurularında kabul edilmemektedir.

Fransa Schengen Vizesi için geçerli bir pasaport ve özenle doldurulmuş Vize Başvuru Formu olduktan sonra Vize için randevu alınmalı ve vize için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. 

Fransa Vize Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır?

Malta - Fransa
Malta – Fransa

Fransa schengen vizesi başvurusu, yetkili bir vize başvuru merkezi aracılığıyla kolayca alınabilir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren başlatılan biyometrik kayıt alımı, başvuru sahibinin bizzat randevuya gitmesini zorunlu kılmaktadır. Eğer bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine başvuru yapılmış ve parmak izi alınmış ise, bazı ülkeler randevuya bizzat gelinmesini zorunlu kılmayabilir. Fransa vize randevusunda verilen parmak izi 5 yıl boyunca kayıt altında tutulur.

Vize randevusuna talep edilen evraklarla gidilmeli ya da randevuya bizzat gidilmesinin zorunlu olmadığı durumlarda vize başvuru merkezine tüm evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

Fransa Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Fransa Vizesi Başvuru Formu

Fransa vize başvuru formu, Fransız konsolosluğunun sitesinden ya da konsolosluğun görevlendirdiği vize merkezlerinin sağlayacağı sitelerden online olarak doldurulmalıdır. Verilen bilgiler mutlaka doğru olmalıdır. Form isteğe bağlı olarak daha sonrasında bastırılabilir.

Fotoğraf

Fransa Konsolosluğu 2 ADET pasaport formatında fotoğraf talep etmektedir. Fotoğraf, beyaz arka fonda 35x45mm ölçülerine uymalıdır. Başvuru sahibi doğruca kameraya bakmalı ve doğal bir yüz ifadesi kullanılmalıdır. Şapka ve güneş gözlüğü gibi yüzün tam görünmesini engelleyen aksesuarlar kullanılmamalıdır. Başvuruda kullanılacak fotoğraf daha önce bir vize başvurusunda kullanmamış ve 6 aydan eski olmamalıdır.

Pasaport

Pasaport ve eski pasaportların fotokopisi başvuru esnasında hazır bulundurulmalıdır. Fransa Konsolosluğu vize başvurularında yırtık ya da yıpranmış, 10 yıldan daha eski pasaportları kabul etmemektedir. Pasaportun geçerlilik süresi, Fransa’ya yapılan seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Pasaportta 2 adet boş sayfa mutlaka bulunmalıdır.

Seyahat Rezervasyonu

Fransa seyahati için kalınacak yer ve / veya uçak bileti rezervasyonlarının başvuru sırasında bildirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Uçak biletinin vize randevusu öncesi alınması önerilmemektedir, fakat planlanılmış gidiş ve dönüş tarihlerinde ayırtılmış, seyahat planını destekleyen rezervasyonlar, vize başvurusunun kabulunde etkilidir. Özellikle geri dönüş bileti rezervasyonunun kopyası Fransız konsolosluğuna sunulmalıdır.

Başvuru formunda, başvuru sahibinin seyahat esnasında kalacak olduğu yerin açık adresi mutlaka belirtilmesi Fransa Konsolusluğu tarafından talep edilse de, vize başvurusu öncesi kalınacak yerde yer ayırtılması zorunlu değildir.

Seyahat Sigortası

En az 30.000 € (Euro) değerinde orijinal bir seyahat sigortası, Fransa seyahatini kapsayacak şekilde alınmalıdır. Fransa Konsolosluğu, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak bir seyahat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Vize randevusuna gidilirken alınan seyahat sigortası mutlaka belgeler arasında bulunmalıdır. Seyahat sigortası konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezleri tarafından başvuru sahibine sunulabileceği gibi, vize başvuru sahibi kendi seyahat sigortasını da yaptırabilir. Ancak başvuru sahibi tarafından yaptırılınan seyahat sigortaları, Fransa Konsolosluğu’nun koşullarına uymalıdır.

Sigorta Koşulları:

Fransa vizesi için yaptırılması gereken sigorta kuralları içinde 30.000 € (Euro) değerinde olması, tüm Schengen ülkelerini kapsaması ve her türlü sağlık masraflarını karşılaması gerekmektedir. Sehayat sigortasının uygunluğunu öğrenmek için Fransa Konsolosluğu web sitesine ya da yetliki vize merkezlerine başvurulabilir.

Vize Talep Dilekçesi

Vize başvuru sahibi, seyahat nedenini belirten, Fransa Konsolosluğu’na hitabeden ve başvuru sahibi tarafından imzalanan bir dilekçe hazırlamalıdır. Vize Talep dilekçesinde gidiş ve dönüş tarihleri, seyahat esnasında masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve vize bitmeden Fransa’yı terk edileceğinin garantisi verilmelidir. Eğer seyahat masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmayacaksa, ayrıca masrafları karşılayacak kişinin, seyahat boyunca masrafları karşılayacağına dair bir dilekçe de evraklar arasında bulunmalıdır.

Finansal Belgeler

Fransa’ya düzenlenecek seyahatler için Fransa Konsolosluğu üç aylık banka hesap dökümü istemektedir. Eğer seyahat esnasında kalınacak yer ayarlanmamışsa, banka hesabında seyahat süresince her güne en az 120 € (Euro) düşecek şekilde para bulundurulması gerekmektedir. Kalınacak yerin ayarlanması durumunda bu tutar 65 €’ya düşer. Bankadan alınan hesap dökümlerinde ıslak imza, kaşe ve imza sirküleri bulunmalıdır.

Bunların yanı sıra Fransa, başvuru sahibinin finansal durumunu sergileyen belgeleri talep etmektedir.  Vize başvuru sahibi, varsa, kendi üstüne olan ya da masrafı karşılayacak kişinin gayrimenkullerini (ev, araba, tabu vs.) göstermelidir.

Başvuru sahibi eğer,

Çalışıyor ise;

 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • Şirket ticaret odası kaydı ve faaliyet belgesi
 • Şirket vergi levhası ve sicil gazetesi kopyası
 • Şirket yetkililerinin imza sirküleri
 • Şirket tarafından verilmiş resmi izin yazısı

İş Sahibi ise;

 • Şirketin ticaret odası kaydı ve faaliyet belgesi
 • Şirketin vergi levhası ve sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri
 • Şirket sahibinin mal varlıklarını sergileyen belgeler (araba, tapu, ev vs.)

Öğrenci ise;

 • Güncel öğrenci belgesi
 • Masraflar başka biri tarafından karşılanıyor ise, o kişilere ait destekleyici finansal belgeler

Emekli ise;

 • Son 3 aylık emekli maaşı kanıtı: Banka hesabı, emeklilik belgesi

Reşit değil ise;

 • Yasal velisini gösteren vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
 • Velisinin yukarıdaki koşullara göre finansal belgeleri

Ek Belgeler

Fransa konsolosluğu yukarıda da belirtildiği gibi, ek olarak her başvuru sahibinden son 3 aylık banka hesap dökümünü, sahip olunan gayrimenkul belgelerini mutlaka istemektedir. Fransa Schengen Vizesi için gerekli belgeler, Fransız konsolosluğunun ek belge talebi koşulunda değişiklik gösterebilir. Fransız konsolosluğu başvuru sahibinden yapacağı ek belge talebi hakkına her zaman sahiptir.

Fransa Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır? Sonuç Ne Zaman Belli Olur?

Fransa Schengen Vizesi başvuruları seyahatten 3 ay önce başlatılabilir. 3 aydan önce yapılan başvurular kabul edilmez. En geç başvuru tarihi ise seyahate 15 gün kaladır. Vize 3 – 15 gün içinde sonuçlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.