Avrupa’nın kuzeybatı kesiminde yer alan Fransa’nın, Doğusunda; İtalya, İsviçre, Almanya batısında, Atlas Okyanusu kuzeyinde, Manş Denizi güneyinde ise Akdeniz bulunur. Başkenti Paris’tir. Ülkenin resmi dili Fransızca’dır.

Türkiye’ye iklim bakımından en çok benzeyen Avrupa ülkesidir. Atlas Okyanusu kıyılarında ılıman okyanusal iklim, Akdeniz kıyısında akdeniz iklimi ve maki iç kesimlerde ise karasal iklim ve bozkır görülür.

Avrupa’nın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biridir. Yaklaşık 65 milyon nüfusa sahiptir. Ortalama yaşam süresi uzundur. Erkeklerde 76 kadınlarda 83’tür. Nüfusun en yoğun olduğu şehirleri Paris, Marsilya, Nice ve Lyon’dur. Fransanın en önemli kaynaklarından biri turizmdir. Dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir. Okuma yazma oranının %99’dur.

Fransa’ya gidilince mutlaka görülmesi gereken on önemli yer bulunur. Bunlar Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Versay Sarayı, Normandiya Bayeux Plajları, Bordeaux, Nice Cannes, Şanzelize, Lyon ve Marseille’dir.

Fransa mevsim durumundan dolayı her ay gitmeye uygundur ancak genel olarak en uygun zaman Nisan ve Eylül ayları arasındaki ilkbahar ve yaz  aylarıdır.

Ülkeye yapılacak ziyaretlerde vize uygulaması yapılır. Ancak vize başvuruları olabildiğince erken tarihlerde yapılmalıdır çünkü çalışma ve öğrenim amaçlı vizeler alınması bazen 2-3 ay veya daha uzun sürebiliir. Vizeden muaf olunsa dahi pasaportun on yıldan daha eski olmaması gerekir. Yıpranmış pasaportla yapılacak vize başvurusu kabul edilse ve vize alınsa dahi sınırdan geri çevrilebilir.

Fransanın övündüğü tren sistemleri vardır ve uçakla Avrupaya inildiğinde Avrupanın her yerinden tren ile Fransaya gidibilir. Türkiye’den Fransa’ya giderken bireysel gidilebilir ya da Fransa’ya paket programlarıyla da gidilebilir. Bu paket turları çok ekonomik bir seyahat sağlar. Bu turlar uçak, otel ve havaalanları transferleri sağlar.

İstanbuldan Fransaya direkt uçak kalkar ve bu yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir