Resmi adıyla Gana Cumhuriyeti Afrika’nın batı kısmında yer alan ve genel olarak tropikal iklimin etkisinin görüldüğü bir ülkedir. Ülkede mevsimsel geçişler bulunmaz ve tek mevsim yaşanmaz.

Genel olarak diğer Afrika ülkelerinden farklı olarak Gana’da mevsim yerine yıl boyunca yağışlı ya da kurak olmak üzere belirli bölgeler bulunur. Ülkenin güneyi nemli ve oldukça yağışlıdır. Bu nedenle güney bölgesinin bitki örtüsü tropik yağmur ormanlarıdır.

Harmattan rüzgarları nedeniyle kasım ve şubat aylarında kuraklık yaşayan kuzeydoğu kısmında ise çöller bulunur. Atlas Okyanusu’nun muson rüzgarı (soğuk, nemli) ve Sahra Çölü’nün Harmattan rüzgarı (sıcak, toz taşıyan, kuru) Gana’nın iklimini büyük ölçüde etkiler. İki bölgenin arasındaysa hava ortalama bir sıcaklık ve yağıştadır ve burada geniş çayırlıklar çölü ve ormanları ayırır.

Gana
Gana

Ülkenin kıyı ve iç kesimlerinde çok fazla sıcaklık farkı yoktur. Kıyıda 26 derece sıcaklık yaşanırken iç kesimlerde ise yıllık 29 derece sıcaklık görülür. En sıcak aylar şubat, mart ve nisandır. Sıcaklığın aksine yağış miktarı iç ve kıyı kesimlerde oldukça farklıdır. Güneybatı sahilinde yıllık ortalama 2000 mm, kuzeyde 1000 mm, batı sahillerinde ise 2200 mm yağış görülür. Yani senelik yağış miktarı ülke genelinde 1000 mm ve 2000 mm civarında değişiklik gösterir.

Gana Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek için en uygun dönemler, sıcaklığın daha iyi ve yağışın az olduğu mart ve nisan aylarıdır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir